10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeRajon & BotaKatastrofat më të mëdha natyrore u kushtuan sigurimeve 144 miliardë dollarë

Katastrofat më të mëdha natyrore u kushtuan sigurimeve 144 miliardë dollarë

Katastrofat natyrore dhe ato njerëzore janë më të kushtueshmet, nga ana njerëzore por edhe materiale.

Për vitin 2017, sipas Insurance Fact Book 2019, katastrofat natyrore në botë kanë kushtuar 144 miliardë dollarë dëme, shifra kjo më e lartë vjetore, që pas rekordeve të dëmeve që pati kapur kompania e sigurimeve Sëiss Re.

Dëmet më të mëdha erdhën nga 3 hurrikanet: Maria, Irma dhe Harvey, me 92 miliardë dollarë, ndjekur më pas nga 2 zjarret më të mëdha me rreth 10.5 miliardë dollarë.

Në total numërohen 301 katastrofa në vitin 2017, prej të cilave 183 ishin katastrofa natyrore dhe të tjerat të shkaktuara nga njerëzit.

Për nga pikëpamja e humbjeve njerëzore, përmbytjet në Sierra Leone cilësohet si katastrofa më e keqe, ku humbën jetën 1,141 perrsona. E dyta ngjarje e cilësaur si katastrofa më e keqe natyrore ishte tërmeti midis kufirit Iran-Irak, ku humbën jetën 630 persona.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat