15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiTurqia fuqi ekonomike? Industria e sigurimit do të shohë rritjen e primeve...

Turqia fuqi ekonomike? Industria e sigurimit do të shohë rritjen e primeve afërsisht me 10 miliardë dollarë këtë vit

Industria e sigurimeve në Turqi parashikohet se do të publikojë prime totale prej 9.4 miliardë dollarë këtë vit, sipas Kryetarit të Agjencisë Rregullatore dhe Mbikëqyrëse të Sigurimeve dhe Pensioneve Private, Turker Gursoy.

Kjo do të ishte më e lartë me 20% nga 82 miliardë në totalin e primeve të raportuara për vitin 2020,

Në një fjalim në Komisionin Parlamentar të Planifikimit dhe Buxhetit më 12 nëntor, z. Gursoy tha se sektori i sigurimeve dhe pensioneve private, i cili ofron siguri dhe promovon kursimet, vazhdon të rritet në mënyrë të qëndrueshme.

Më 30 shtator të këtij viti, vëllimi kumulativ i primit ishte rreth 30 miliardë TRY më i ulët se parashikimi 100 miliardë TRY për vitin 2021. Shoqata e Sigurimeve të Turqisë njoftoi se primi total i grumbulluar nga industria e sigurimeve për nëntë muajt e parë të këtij viti ishte rreth 70.6 miliardë TRY, që përfaqëson një rritje nga viti në vit prej 19.1%. Sigurimi i detyrueshëm i autopërgjegjësisë ndaj palëve të treta ishte dega me prodhimin më të lartë të primit me 16.1 miliardë TRY në nëntë muajt e parë të këtij viti.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat