18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomi‘Puna nga shtëpia do të jetë më e lehtë’/ Facebook drejt integrimit...

‘Puna nga shtëpia do të jetë më e lehtë’/ Facebook drejt integrimit të “Workplace” me Microsoft Teams

Në shtytjen e fundit për të joshur më shumë klientë biznesi në shërbimet e tij që ofron, Facebook po integron produktin e tij “Workplace”, versionin e aplikacionit të fokusuar në punë, me aplikacionin e Microsoft Teams, në mënyrë që përdoruesit të mund të ndajnë më mirë informacionin midis dy platformave.

Ndryshimet do t’i lejojnë përdoruesit të ndajnë përmbajtje nga burimet e lajmeve të Workplace dhe nga grupet e platformës Microsoft Teams.

Së shpejti, përdoruesit do të jenë në gjendje të transmetojnë video drejtpërdrejt nga Teams në grupet e Workplace.

Puna dhe mjetet e punës në distancë janë bërë pajisje kyçe për kompanitë gjatë pandemisë COVID-19.

Duhet të takoni punonjësit aty ku janë dhe kudo që të bëjnë punën e tyre, në çfarëdo platforme që ata përdorin më shumë”, tha Ujjwal Singh, kreu i Workplace, në një intervistë.

Integrimi midis Workplace nga Facebook, i cili kohët e fundit ndryshoi emrin e tij të korporatës në Meta, dhe Microsoft Teams do t’u lejojë punonjësve që përdorin të dy shërbimet mundësinë për të hyrë në përmbajtje nga njëri-tjetri pa pasur nevojë të kalojnë përpara dhe mbrapa.

Ai gjithashtu do t’i lejojë punonjësit të transmetojnë takimet e tyre me video nga Ekipet në grupet e Vendit të Punës, ku më pas mund të shkruajnë komente dhe të përdorin reagimet në Facebook.

Ky softuer përdoret gjithashtu nga kompani duke përfshirë Walmart dhe Deliveroo.
Facebook thotë se ka 7 milionë abonentë me pagesë në Workplace.
Ndërkohë, Microsoft nuk ka asgjë për të humbur duke punuar më afër për të integruar shërbimet e tij me kompani të tjera si Facebook“, tha Alex Zukin, analist në firmën kërkimore të kapitalit Wolfe Research.
“Microsoft Teams mund të shërbejë si mjet komunikimi i kompanive, ndërsa Workplace do të ndihmojë punonjësit me bashkëpunim dhe angazhim“, tha ai.
spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat