18.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetCOVID-19, fshati i vetëm në botë që nuk ka raportuar asnjë rast

COVID-19, fshati i vetëm në botë që nuk ka raportuar asnjë rast

Në botë ekziston një vend i vetëm që nuk ka raportuar asnjë rast të virusit Covid-19. Dhe ky vend i paprekur nga koronavirusi është ishulli Shën Helena, i lokalizuar 2 mijë kilometra në perëndim të Angolës, pjesë territoriale e Britanisë së Madhe.

Ishulli Shën Helena u bë i njohur që nga Marsi i vitit 2020 sepse ishte vendi i vetëm në Tokë që nuk ka raprtuar asnjë rast të koronavirusit.

Qeveria e Britanisë urdhëroi karantinimin e çdo personi që kthehej në vend por në këtë rast njerëzit që ktheheshin nga Shën Helena nuk e kishin të nevojshme izolimin. Ishulli shpreson se nga mungesa e virusit do të rritet numri i turistëve.

Për shumë njerëz, Shën Helena është e njohur si vendi ku u internua udhëheqësi i ushtrisë franceze Napoleon Bonaparti dhe ku vdiq më 1821.

Turistët mund të shohin shtëpinë ku ai jetoi, e cila tashmë është kthyer në një muze. Gjithashtu atje ka aktivitete të tjera si peshkimi, lundrimi, mot të mirë dhe mundësi eksplorimi të florës dhe faunës.

Lexo edhe: OBSH: Covid do të jetë prezent deri në fund të 2022. Çfarë ofron SIGAL për ju

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat