9.5 C
Tirana
Monday, December 5, 2022
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiUragani Ian goditi gadishullin e Floridas, dëmet arrijnë në shifra "të frikshme"

Uragani Ian goditi gadishullin e Floridas, dëmet arrijnë në shifra “të frikshme”

Sipas vlerësimeve të CoreLogic dëmet nga Uragani Ian në Florda arrijnë deri në 47 miliardë dollarë.

Firma ka deklaruar se analizat e saj tregojnë humbje si pasojë e uraganit ndërmjet 22 miliardë dollarë dhe 32 miliardë dollarë, dhe me një shtesë prej humbjeve nga stuhia në Florida me 6 miliardë dollarë dhe 15 miliardë dollarë. Kjo është stuhia më e kushtueshme në Florida që nga Uragani Andrew 30 vjet më parë.

Uragani ka shkaktuar përmbytje, dëmtime të pronave, dhe mungesë të energjisë elektrike, duke i lënë rezidentët të bllokuar në komunitetet e përmbytura.

2.5 milionë rezidentë në Florida janë lënë pa energji elektrike.

Rikuperimi nga Uragani Ian do të jetë i ngadaltë dhe i vështirë, duke cituar një inflacion të lartë prej 40 vitesh, normat e interesit afër 7%, dhe kërkesa e lartë për forcat e punës dhe materialet.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat