15.5 C
Tirana
Monday, December 5, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet“Duaje Zemrën Tënde”/ Sëmundjet kardiovaskulare, “vrasëset e heshtura”

“Duaje Zemrën Tënde”/ Sëmundjet kardiovaskulare, “vrasëset e heshtura”

Duaje Zemrën Tënde”, ishte slogani sensibilizues në Ditën Botërore të Zemrës që u zhvillua ditën e djeshme.

Duke marr shkas nga kjo, sipas OBSH-së, Shqipëria renditet ndër vendet me rrezikshmëri të lartë kardiovaskulare.

Shqipëria numëron mbi 87 mijë persona me sëmundje kardiovaskulare, nga këta rreth 36 mijë janë më sëmundje ishemike të zemrës, ndërkohë që 260 mijë persona në total vuajnë nga hipertensioni dhe disa sëmundje të tjera kardiovaskulare”, shprehet Dorina Toçi, përgjegjëse e Sektorit të Sëmundjeve Kronike, në Institutin e Shëndetit Publik.

Sipas OBSH Shqipëria është kategorizuar në vendin që është me rrezik të lartë kardiovaskular. 1.4 milion shqiptarë vuajnë nga çrregullimet e yndryrnave nga të cilët 44 % janë femra”, është shprehur mjekja kardiologjia Engjellushe Hasani.

Kardiologet theksojne se vitet e fundit, po shtohen të rinjtë që preken nga sëmundjet e zemrës dhe rëndisin disa faktorë.

“Ka filluar të ulet mosha e sëmundjeve kardiovaskulare dhe këtu ndikojnë shumë faktorë siç është obeziteti, diabeti, dislipidemia, çrregullimet e ankthit, depresioni, mënyra e të ushqyerit”.

Edhe pandemia, sipas specialistëve te ISHP-së, ka patur ndikim negativ tek kjo kategori. Ndërkohë mjekët apelojnë që të tregohet sa më shumë kujdes sa i përket problemeve kardiake.

Të gjithë duam të jetojmë një jetë të shëndetshme dhe nuk na pëlqen të shkojmë në spitale. Por jo pak herë shëndeti nuk është nën kontrollin tonë dhe na duhet të përballemi me shumë sëmundje ose aksidente.

Dhe duke parë sesa kushtojnë trajtimet shëndetësore dhe spitalore, për shumë prej nesh bëhet e vështirë financiarisht ti përballojmë ato.

Prandaj, rruga më e mirë është të jemi të siguruar në çdo moment dhe në këtë mënyrë duke paguar një tarifë të vogël çdo vit mund të marrim shërbime në spitalet dhe klinikat më të mira në Botë.

Për të bërë të mundur diçka të tillë, SIGAL UNIQA Group Austria ofron Kartën e Shëndetit “GOLD”

Duke patur këtë Kartë ju do të jeni të qetë përballë çdo të papriture shëndetësore që mund t’ju ndodhë!

Çfarë mbulon Karta GOLD?

Gjithçka nevojitet për shëndetin. Duke nisur nga check up-i, ndërhyrjet kirurgjikale apo transplantet, ekzaminime në klinikat dhe spitalet më të mira kudo në botë duke mbuluar shpenzime shëndetësore deri në 1 milion euro.

Check UP

Diagnostikim

Trajtim mjekësor

Kujdes për shikimin

Kujdes për dhëmbët

Rehabilitim me fizioterapi

Trajtim për shëndetin mendor

Trajtim për sëmundjet e rënda (psh. Tumoret Malinje)

Mjekimi me ilaçe

COVID-19

Sigurim në udhëtim

Sigurim jete nga aksidentet

TeleShëndet FALAS

Karta Jetë Plus FALAS

Mbulimi: Spitale dhe klinika private në të gjithë botën

Nëse më parë kjo Kartë blihej vetëm në pikat SIGAL, nga sot ju mund ta bëni tuajën përmes celularit tuaj në pak sekonda.

Hyni në www.sigal.com.al  dhe blini Kartën GOLD për vete ose familjarët tuaj.

SIGAL UNIQA Group Austria, Jetojmë më mirë së bashku

Për çdo pyetje apo paqartësi kontaktoni në:

Whatsapp: +355 68 606 2829

E-mail: [email protected]

LEXO EDHE: Inovacion, produkte unike dhe lider në trajtimin e dëmeve/ Pse SIGAL mbetet kompania nr.1 e Sigurimeve

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat