15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSi ndihmon Zinku për të parandaluar e trajtuar gripin dhe COVID-19?!

Si ndihmon Zinku për të parandaluar e trajtuar gripin dhe COVID-19?!

Zinku është një mikronutrient thelbësor për shëndetin tonë. Merr pjesë në funksionin e sistemit imunitar, nuhatjes dhe shijes.

Në nivel biologjik, ai merr pjesë në përhapjen dhe ndarjen e qelizave, gjendet në shumë enzima dhe është thelbësor për funksionimin e duhur të metabolizmit tonë dhe shprehjen e gjeneve. Pas hekurit, ai është më i shumti nga mikroelementet në trup (po flasim për vetëm disa gramë në të gjithë trupin).

Dhe ai është një nga protagonistët e kërkimit të mjeteve kundër Covid-19.

Ka shumë studime klinike që përpiqen të kuptojnë potencialin e tij, së bashku me suplementet e tjera, në parandalimin dhe trajtimin e infeksionit Sars-CoV-2. Krahas vitaminës D, vitaminës C dhe omega-3, vetëm për të përmendur disa, terapitë eksperimentale të bazuara në zink përfshijnë gjithashtu trajtime të diskutuara për të cilat shkenca tashmë ka dhënë përgjigje, të tilla si ivermectin dhe hydroxychloroquine, për të cilat ka një mungesë të përgjithshme të provave të efikasiteti.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë thotë se zinku ndihmon në rikuperimin nga ftohja, veçanërisht kur merret afër fillimit të simptomave, brenda 24 orëve.

Duke iu drejtuar drejtpërdrejt konsumatorëve – të cilët në mënyrë indirekte, duke analizuar shitjet në rast të një pandemie, kishin promovuar tashmë suplemente të tilla si zinku, – shkencëtarët pranojnë se ka ende “pasiguri të konsiderueshme në lidhje me efikasitetin klinik të formulimeve, dozave dhe rrugëve të ndryshme të administrimit të zinkut dhe se niveli i efikasitetit mund të ndikohet nga epidemiologjia në zhvillim e viruseve që shkaktojnë infeksione të frymëmarrjes”.

Efektiviteti që nëse doni të përcaktoni sasinë, do të thotë dy ditë më pak simptoma ose një reduktim me pesë raste infektimi për 100 persona/muaj. Së fundi, është e panevojshme të thuhet, ka një apel për kërkime të mëtejshme në këtë fushë.

/SCAN

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat