15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiRaporti i S&P “shigjeton” siguruesit: Duhet të përshpejtojnë evolucionin e tyre

Raporti i S&P “shigjeton” siguruesit: Duhet të përshpejtojnë evolucionin e tyre

Sipas Raportit të Përgjithshëm të Industrisë së Sigurimeve 2020 nga S&P, kompanitë e sigurimit kanë nevojë që të përshpejtojnë evolucionin e gjithçkaje nga shpërndarja dhe vendosja e çmimeve deri tek marrëdhëniet me klientët dhe investuesit.

Analistët e S&P raportuan disa tema kryesore për indurstrinë e sigurimeve që përfshijnë rreziqet në zhvillim, natyrën e zhvillimit të globalizmit, racionalizmin e bilancit dhe depërtimin e teknologjisë në të gjithë zinxhirët e vlerës së sigurimit.

Raporti argumenon se një numër i madh i siguruesve do të duhet të rimendojë mënyrën e funksionimit për të adresuar ndryshime të rëndësishme strukturore në mjedisin konkurrues dhe evolucionin e shpejtë në peisazhin makroekonomik.

S&P tha se duhet të ketë një përmirësim në përgjigjet ndaj kërcënimeve të paraqitura nga inflacioni ekonomik në formën e rritjes së çmimeve për mallrat dhe shërbimet, si dhe inflacionin social, një prirje drejt vendimeve më të mëdha të jurisë dhe zgjidhjeve ligjore, si në çmime ashtu edhe në nënshkrim.

Raporti parashikon gjithashtu dixhitalizimin e vazhdueshëm të funksioneve të nënshkrimit dhe shpërndarjes, veçanërisht në linjat e produkteve të komoditizuara, të nxitur nga aksesi më i madh në të dhëna dhe analitikë, suksesi i teknologjisë së sigurimit dhe zhvendosjet strategjike nga transportuesit drejt qasjeve më agnostike të kanaleve për shitjen e sigurimeve.

S&P pret më shumë aktivitet përtej kufijve ndërkombëtarë.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat