18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiPublikohet raporti/ Kompanitë e sigurimeve në Bosnje pësojnë rritje të ndjeshme, qytetarët...

Publikohet raporti/ Kompanitë e sigurimeve në Bosnje pësojnë rritje të ndjeshme, qytetarët i besojnë të ardhmen

Kompanitë e sigurimeve që operojnë në Bosnje dhe Hercegovinë kanë publikuar prime të shkruara bruto prej 316.1 milionë euro në nëntë muajt e parë të vitit 2021, duke shënuar një rritje prej 8.6% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, sipas agjencisë së sigurimeve të vendit.

Primet e sigurimit të jo-jetës u rritën me 7.7% nga viti në vit, me një vlerë prej 492.3 milionë marka në nëntë muajt e parë të vitit 2021. Ndërkohë që sigurimet e jetës u rritën me 12.3% me një vlerë prej 125.9 milion marka.

Adriatic Osiguranje u rendit si kompania e sigurimeve më e madhe për periudhën janar-shtator të vitit 2021, e ndjekur nga UNIQA Osiguranje dhe Sarajevo Osiguranje.

Raporti i agjensisë së sigurimeve përfshin të dhënat e 25 kompanive që merren me sigurimin.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat