18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNjësoj si Austria/ Greqia drejt karantinimit të të pavaksinuarve

Njësoj si Austria/ Greqia drejt karantinimit të të pavaksinuarve

Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris paralajmëroi se qeveria është duke shqyrtuar çdo masë të mundshme ndaj të pavaksinuarve nëse do të shihet e arsyeshme.

Duke folur për “Open TV”, kreu i Shëndetësisë në Greqi tha se pas verifikimit të situatës do të shihet nëse ka nevojë për të marrë masa kufizuese në drejtim të personave që janë të pavaksinuar.

Sipas tij, është në diskutim edhe modeli austriak, ku mbyllja do të jetë e aplikueshme vetëm për personat e pavaksinuar.

Karantina ndaj tyre është një masë mbrojtëse dhe jo ndëshkuese, shtoi ai.

Gjithçka do të vendoset nga Komisioni i Ekspertëve në mbledhjen e ditës së nesërme dhe të mërkurën, ndërsa statistikat tregojne se spitalet sipas tij janë mbushur plotë kryesisht nga pacientë të pavaksinuar.

Lexo edhe: Austria pritet t’i izolojë të pavaksinuarit

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat