10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesorePërmbytje masive në Kinë, evakuohen miliona banorë

Përmbytje masive në Kinë, evakuohen miliona banorë

Më shumë se 1, 76 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha që kanë përfshinë provincën Shanxi të Kinës.

Shirat e rrëmbyeshëm që përfshinë vendin çuan në shembjen e shtëpive dhe rrëshqitje të tokës në më shumë se 70 zona.

Përmbytjet vijnë më pak se tre muaj, pasi shirat ekstreme në provincën Henan shkaktuan më shumë se 300 viktima.

Zyrtarët kanë theksuar se stuhitë po pengojnë ekipet e shpëtimit për evakuimin e qytetarëve.

 

Sipas mediave lokale katër policë humbën jetën si pasojë e një rrëshqitje toke. Kina tashme po përballet edhe me mungesë të energjisë të energjisë elektrike.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat