15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetParashikime jo të mira për verën/ E keni siguruar shëndetin, shtëpinë, biznesin...

Parashikime jo të mira për verën/ E keni siguruar shëndetin, shtëpinë, biznesin apo automjetin?

Valë të nxehti, temperatura rekord, zjarre, përmbytje, stuhi etj. Të gjitha këto fenomene natyrore i kanë kushtuar botës shumë shtrenjtë.

Moti ekstrem ka shkaktuar thuajse 12 mijë katastrofa nga viti 1970 deri në vitin 2021 në të gjithë botën duke sjellë mbi 2 milionë viktima, 90% prej të cilëve në vendet në zhvillim, ndërsa dëmet ekonomike përllogariten në rreth 4.3 trilionë dollarë.

Sipas shkencëtarëve, temperaturat ka të ngjarë të shënojnë një rritje për herë të parë gjatë viteve të ardhshme duke kaluar pragun e ngrohjes globale prej 1,5 gradë deri në vitin 2027.

Nëse bota e kalon kufirin, shkencëtarët theksojnë se shkelja, megjithëse shqetësuese, ka të ngjarë të jetë e përkohshme.

Kjo do të thotë se bota është 1.5 gradë celcius më e ngrohtë se sa ishte gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 19-të, përpara se emetimet e karburanteve fosile nga industrializimi të fillonin me të vërtetë të rriteshin.

Rritja mbi 1.5 gradë celcius çdo vit për një ose dy dekada do të ketë ndikime shumë më të mëdha, të tilla si valë të nxehta më të gjata, stuhi më intensive dhe zjarre.

Stuhi të mëdha pritet të bëhen më të zakonshme

Shkencëtarët paralajmërojnë se një atmosferë më e nxehtë është një atmosferë më e lagësht. Ajri më i ngrohtë mund të mbajë më shumë ujë, duke ndihmuar në prodhimin e reshjeve më intensive dhe stuhive më të forta.

Ndërsa klima ngrohet, stuhitë që dikur mendohej se ishin jashtëzakonisht të rralla, priten të bëhen më të shpeshta.

SHQIPËRIA, SHTETI MË I RREZIKUAR NGA KATASTROFAT NË EUROPË

Por kujdes duhet të tregojë edhe Shqipëria, i cili, sipas raporteve më të fundit është konsideruar si shteti më i rrezikuar nga katastrofat në Europë.

Indeksi Botëror i Rrezikut i vendos vendit tonë koeficientin e riskut 8.46, ndërsa mesatarja për gjithë Evropën arrin në 5.2.

E dimë se çfarë nuk është në dorën tonë por të paktën le të bëjmë atë që është në dorën tonë! TË SIGUROJMË SHTËPINË, BIZNESIN, SHËNDETIN APO AUTOMJETIN…

Çfarë ofron SIGAL UNIQA Group AUSTRIA?

Zgjidh paketën e sigurimit që të përshtatet më shumë dhe sigurohu nga zjarri, tërmetet, përmbytjet dhe fenomene të tjera natyore.

Sigurimi i shtëpisë

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-shtepise/

Sigurimi i biznesit

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-dyqanit-magazines/

Sigurimi i pronës private dhe ndërprerja e biznesit

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-prones-dhe-biznesit/

Sigurimi KASKO për automjetin

Siguracioni KASKO është ai siguracion për automjetin, i cili mbulon gabimet tuaja, të të tjerëve por edhe gabimet e natyrës!

Mes shumë mbulimeve, si: dëmtime aksidentale; thyerja e xhamave; vjedhja e pjesshme, vjedhja e plotë; zjarri, dëmtimi në parkim; dëmtime nga akte keqdashëse, KASKO mbulon edhe katastrofat natyrore.

Llogarit dhe porosit online Siguracionin KASKOhttps://sigal.com.al/merr-cmim

Mos harroni! SIGAL UNIQA Group Austria ju mundëson që Sigurimet e Pasurisë, Shëndetit dhe Automjetit ti blini edhe ONLINE, pa qenë nevoja të paraqiteni në një prej zyrave të kompanisë.

Ju mjafton një celular ose laptop, internet dhe në pak minuta siguracioni që ju nevojitet vjen tek ju.

LEXO EDHEVIDEO/ Si të blesh online siguracionin që të nevojitet dhe të fitosh dhurata çdo muaj

SIGAL UNIQA Group Austria, jetojmë më mirë së bashku

Për më shumë informacione, shkruani në:

E-mail: [email protected]

WhatsApp: +355 68 60 62 829

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat