23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetPak minuta shi, përmbytet Lezha/ Mos lini pa mbrojtje banesat, bizneset dhe...

Pak minuta shi, përmbytet Lezha/ Mos lini pa mbrojtje banesat, bizneset dhe automjetet tuaja

Reshje e shiut kanë krijuar sërish probleme në qytetin e Lezhës.

Ujërat kanë vërshuar nëpër rrugë dhe lagje të qytetit, duke paralizuar lëvizjen e qytetarëve dhe automjeteve.

Situata më problematike u krijua në bulevardin “Gjergj Fishta”, bllokun e banimit “11 janari” dhe 11.2 hektarë të lagjes Besëlidhja. Rritja e nivelit të ujit në mënyrë të menjëhershme ka bllokuar hyrjet e pallateve.

Kjo është një situatë e përsëritur në qytetin e Lezhës por që sërish nuk është reflektuar në ndërgjegjësimin e qytetarëve për sigurimin e banesave, bizneseve apo automjeteve.

Ndryshimet klimatike po shtojnë fatkeqësitë natyrore

Efektet e ndryshimeve klimaterike do të shtojnë fatkeqësitë natyrore kudo në botë, përfshirë edhe rajonin tonë.

Javën e shkuar pati përmbytje katastrofike në Itali, Kroaci, Serbi dhe Bosnje Hercegovinë; një tërmet 5.1 ballë goditi ishullin grek të Kretës, ndërsa Turqia u përball me stuhi të fuqishme ere, kryesisht në kryeqytetin Ankara, duke lënë pas dëme të mëdha materiale.

Por teksa fatkeqësitë natyrore po intensifikohen, sa të përgatitur jemi? Sa prej nesh kanë siguruar banesat, bizneset apo automjetet?

Si mund të lesh banesën, biznesin apo automjetin pa mbrojtje teksa çmimet e sigurimeve në vendin tonë vijojnë të jenë ende të ulta.

Për këto dhe shumë arsye të tjera, ekspertët kanë kërkuar ndërgjegjësimin e qytetarëve që të sigurojnë shëndetin, banesën, biznesin apo automjetin, si mënyra më e mirë për ti dalë përpara të keqes.

Ne nuk duhet të presim që zjarri, uji apo tërmeti të na mbërrijë tek dera dhe më pas të rrimë dyerve të institucioneve shtetërore për ndihmë, por duke qenë të siguruar privatisht, për çdo dëm që pësojmë kompensohemi në vlerën reale dhe në kohë sa më të shpejtë.

Dhe e dini sa kushton Sigurimi i Pronës? Duke nisur nga vetëm 5,000 Lekë në vit ose më pak se një kafe në ditë.

Po, po. Kaq lirë është.  Dhe ju mbulon dëmtimin apo shkatërrimin e pasurisë së siguruar në mënyrë të papritur, të paparashikuar apo aksidentale si pasojë e:

  • Zjarrit
  • Tërmetit
  • Breshërit
  • Përmbytjeve
  • Stuhive etj.

Për më tepër që në SIGAL UNIQA, Sigurimi i Shtëpisë mund të kryhet edhe online, në pak minuta përmes faqes së internetit www.sigal.com.al.

Po makinën, cili siguracion e mbron nga fatkeqësitë natyrore?

Siguracioni KASKO është i vetmi siguracion automjeti që mbulon gabimet tuaja, gabimet e të tjerëve por edhe gabimet e natyrës!

Pse automjetin tuaj duhet t’ja SIGAL UNIQA Group Austria-s?

Më poshtë po ju sjellim një rast konkret nga Shkodra, zonë që thuajse çdo vit preket nga përmbytjet.

Makina luksoze, tip BMW, në pronësi të një qytetari të njohur në qytetin veri-perëndimor, u shkatërruar plotësisht si pasojë e reshjeve të dendura të fundvitit të shkuar të cilat përmbytën edhe garazhdin e banesës.

Automjeti u dëmtua plotësisht por falë siguracionit KASKO në SIGAL UNIQA, pronari i tij, në një kohë rekord, u dëmshpërblye nga kompania e sigurimit në një vlerë mbi 30 mijë euro.

Kjo shumë i mundësoi qytetarit të mos shqetësohet për humbjen e pësuar por shumë shpejt ta zëvendësojë atë me një automjet të ri.

Llogarit dhe porosit online Siguracionin KASKO: https://sigal.com.al/merr-cmim

Ju duhet një ofertë? Shkruani tani në:

E-mail: [email protected]

Whatsapp: 068 60 62 829

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat