18.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNdotja e ajrit ka efekte më shkatërruese sesa pirja e duhanit dhe...

Ndotja e ajrit ka efekte më shkatërruese sesa pirja e duhanit dhe lufta

Ndotja e ajrit është vrasës më i madh se HIV/AIDS, tuberkulozi dhe malaria së bashku, sipas një raporti të fundit nga Indeksi i Jetës e Cilësisë së Ajrit (AQLI).

Ndotja në grimcat e ajrit ka një ndikim më shkatërrues në jetëgjatësi se sa pirja e duhanit apo edhe lufta, thonë shkencëtarët.

Ajo po shkurton jetën e miliarda njerëzve, me një qytetar mesatar global që humbet 2.2 vjet të jetës së tij nga nivelet e sotme të ndotjes së ajrit. Nëse asgjë nuk ndryshon atëherë kjo do të shtojë jetët e humbura në të gjithë botën.

Problemi po përkeqësohet nga kriza klimatike, me temperatura të larta që çojnë në zjarre të egra që rrisin ndotjen e ajrit. Kjo krijon një cikël të rrezikshëm, thonë studiuesit. Dhe djegia e karburantit fosil, në veçanti qymyri po ushqejnë këtë problem.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat