19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreCovid-19Zbuloni si të shmangni mpiksjen e gjakut nga Covid-19

Zbuloni si të shmangni mpiksjen e gjakut nga Covid-19

Vala e dytë e infeksionit Covid-19 është kthyer në një makth me shkatërrim të konsiderueshëm. Arsyeja më e zakonshme pas kësaj agonie është formimi i një mpiksje. Kjo është gjithashtu arsyeja e rritjes së sulmit në zemër, goditjeve ose humbjes së gjymtyrëve gjatë pandemisë. Më shpesh, mpiksjet e gjakut shihen në pacientët që janë shtruar në spital me infeksion ekstrem Covid-19.

“Mpiksjet e gjakut janë një gjendje serioze dhe mund të shkaktojnë dëme të pallogaritshme. Virusi sulmon enët e gjakut në trup, më së shpeshti mushkëritë të cilat shkaktojnë trombozë ose mpiksje të vogla të gjakut nëpër mushkëri duke shkaktuar vdekje të papritur. Mpiksjet e gjakut mund të ndodhin edhe në të dy venat gjithashtu si arteriet”, tha Dr Devender Singh, Konsulent Kirurgu Vaskular & Endovaskular, Yashoda Hospitals Hyderabad.

Ai vazhdoi: Një mpiksje në venë e njohur edhe si trombozë e venave të thella mund të jetë fatale për pacientin pa e vënë re një moment nëse mpiksja migron në mushkëri, një gjendje që njihet si tromboemboli pulmonare. Një mpiksje në arterie shkakton ndërprerje të rrjedhja e gjakut në organ duke shkaktuar vdekjen e organit nëse nuk trajtohet menjëherë. Goditja është ndërprerje e furnizimit me gjak të trurit ndërsa sulmi në zemër është ndërprerje e furnizimit me gjak të zemrës. Mpiksja në gjymtyrë mund të çojë në amputim (gjymtyrë humbje). “

Si infeksioni Covid-19 shkakton mpiksjen e gjakut?

Dr Singh shpjegoi: Mekanizmi i koagulimit të gjakut është si një shpatë me dy tehe, ku në rast të dëmtimit të rëndë të jashtëm, mpiksja është shumë vendimtare për të parandaluar humbjen e gjakut, ndërsa, në rastin e dëmtimit të brendshëm të enëve të gjakut, ai, për fat të keq , çon në formimin e mpiksjes së gjakut, duke shkaktuar bllokime vaskulare dhe trombozë, duke u zgjeruar në çdo organ e duke çuar në rezultate të rënda dhe fatale.

Për të mbrojtur dëmtimin e drejtpërdrejtë dhe/ose të tërthortë të shkaktuar nga SARS-CoV-2 në qelizat endoteliale që rreshtojnë enët e gjakut, aktivizohet mekanizmi mbrojtës i lindur i koagulimit të gjakut, duke rekrutuar trombocitet e aktivizuara në vendin e dëmtimit për të formuar një mpiksje e cila edhe pse zvogëlon dëmin por negativisht mund të çojë në pengim të enëve të gjakut dhe vazokonstriksion duke shkaktuar më shumë dëme.

Çfarë mund të bëhet për të shmangur mpiksjen e gjakut?

Njerëzit duhet të ndjekin këto hapa parandalues ​​ për të shmangur infeksionin Covid dhe ndërlikimet e tij duke përfshirë koagulimin e gjakut:

-Hani ushqim të shëndetshëm, pini shumë ujë dhe ushtroni çdo ditë për të paktën gjysmë ore.

-Qëndroni larg pirjes së duhanit dhe alkoolit.

Kontrolli i rreptë i sheqernave të gjakut për diabetikët, presioni i gjakut për hipertensionin është i rëndësishëm për të shmangur Covid-19 të rëndë dhe mpiksjen e gjakut.

-Pacientët që marrin hollues të gjakut duhet të vazhdojnë mjekimin.

-Pacientët që kanë vuajtur më parë nga mpiksja dhe ata që kanë histori të fortë familjare të koagulimit të gjakut duhet të jenë më të kujdesshëm dhe të konsultohen me mjekët e tyre për mjekimet e kërkuara.

-E fundit por jo më pak e rëndësishme, vaksinat janë të sigurta dhe mjeti më i mirë për të kontrolluar këtë infeksion viral dhe ndërlikimet e tij në formën e koagulimit të gjakut.

Mbani mend, parandalimi është më mirë sesa kurimi, të gjithë duhet t’i përmbahemi normës së re të jetës, domethënë sanitimit, maskimit, distancimit shoqëror pa asnjë justifikim.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat