19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetMasat anti-Covid/ Turistët nuk do mund të udhëtojnë drejt këtij shteti deri...

Masat anti-Covid/ Turistët nuk do mund të udhëtojnë drejt këtij shteti deri në vitin 2022

Turistët ndërkombëtarë nuk do të mund të udhëtojnë drejt Australisë deri në vitin 2022, tha kryeministri i vendit të martën. Në vend të kësaj, Scott Morrison njoftoi se emigrantëve të kualifikuar dhe studentëve do t’u jepet përparësi për të hyrë në vend, i cili ka pasur një ndalim të rreptë udhëtimi që nga marsi i vitit të kaluar.

Kryeministri tha se Australia pritej të arrinte standardin e vaksinimit të martën, në të cilin vendi mund të fillonte të hapet: 80% e popullsisë së moshës 16 vjeç e lart të kenë marrë dozën e dytë.

Javën e kaluar, ai përshkroi planet për të lejuar qytetarët e vaksinuar dhe banorët e përhershëm të fluturojnë jashtë shtetit nga Nëntori për herë të parë që nga ndalimi i udhëtimit.

Por Morrison të martën tha se pas australianëve, përparësia tjetër do të ishin emigrantët e kualifikuar dhe studentët ndërkombëtarë që hynin në Australi para turistëve. Imigracioni australian ka qenë në nivelin më të ulët që nga Lufta e Dytë Botërore për shkak të kufizimeve pandemike.

Pandemia gjithashtu ka pasur një efekt katastrofik në universitetet australiane që mbështeten shumë në tarifat e paguara nga studentët ndërkombëtarë. Sektori i arsimit ka frikë se studentët do të regjistrohen në vende të tjera nëse Australia nuk ua hap kufirin së shpejti atyre.

Këshilli Australian i Eksportit të Turizmit, i cili përfaqëson një sektor që fitonte 45 miliardë dollarë australianë (33 miliardë dollarë) në vit nga turistët ndërkombëtarë para pandemisë, dëshiron që vizitorët ndërkombëtarë të kthehen deri në mars.

Australia po garon për të vaksinuar popullsinë e saj pasi një shpërthim i variantit delta më ngjitës që filloi në Sidnei në qershor vazhdon të përhapet. Shteti Victoria të martën raportoi një rekord kombëtar 1,763 infeksione të reja lokale. Shteti i dytë më i populluar i Australisë gjithashtu raportoi katër vdekje nga COVID-19.

Rekordi i mëparshëm kombëtar i 1,599 infeksioneve në 24 orë u vendos nga New South Wales kur shpërthimi i tij arriti kulmin më 10 shtator. Shtrimet në spital arritën kulmin në shtetin më të populluar të Australisë në mes të shtatorit.

New South Wales udhëheq shtetet e tjera në normat e vaksinimit dhe aeroporti i Sidneit pritet të jetë i pari që do të rihapet për udhëtarët e vaksinuar. /EN

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat