19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetMakinat përplasen ‘kokë më kokë’, plagosen tre persona

Makinat përplasen ‘kokë më kokë’, plagosen tre persona

Një aksident me pasojë plagosjen e tre personave ka ndodhur sot paradite në Rrëshen. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën dhe siç shihet nga pamjet dëmtimet janë të shumta.

Klan News raporton se të lënduarit nga ky aksident janë nisur me urgjencë drejt spitalit të Traumës në Tiranë për mjekim të specializuar.

Po ashtu mësohet se është dashur ndërhyrja e forcave zjarrfikëse për të nxjerr të plagosurit nga makinat, pasi kishin mbetur të bllokuar.

Të gjithë lutemi që aksidentet rrugore të kalojnë pa viktima në njerëz por nga ana tjetër ajo që ne të gjithë mendojmë por nuk e themi me zë është dëmtimi i automjetit. Kjo pasi kemi kursyer kursimet tona për ta blerë ose kemi marrë kredi dhe nuk mund ta blejmë nga e para ose të harxhojmë gjithë ato lekë për ta rregulluar.

Por çfarë duhet të bëjmë?

Sigurojeni makinën dhe s’ke pse të frikësohesh nga shpenzimet në rast dëmi.

Kushdo që ka një automjet e ka një siguracion, por në fakt pjesa kryesore ka siguracionin që kërkon polici dhe jo atë që mbron automjetin tonë.

Ku është ndryshimi?

Ndryshimi është i madh, sepse Siguracioni që na kërkon polici është ai që quhet Sigurimi TPL (Sigurimi i detyrueshëm), i cili mbulon dëmet që ti si shkaktar aksidenti i shkakton një personi ose automjeti tjetër.

Ndërsa sigurimi KASKO mbulon dëmet që i shkaktohen makinës tuaj, jeni apo nuk jeni ju shkaktar i aksidenti.

Por nuk mbaron me kaq. Sigurimi KASKO ju mbulon financiarisht edhe nëse makina juaj dëmtohet në parkim, dëmtohet nga zjarri, rrufeja ose shpërthimi, nga fatkeqësitë natyrore apo nga dëmtimet aksidentale.

Sigurimi KASKO ju mbulon edhe nëse makinës tuaj i vidhet ndonje pjesë ose vidhet plotësisht.

Ku mund ta blini sigurimin KASKO?

Ju mund të vizitoni çdo pikë shitjeje të SIGAL UNIQA në çdo qytet të Shqipërisë ose mund ta blini online në

Shkoni tek sigurimet e automjetit, shikoni të gjitha opsionet që keni për sigurimin kasko dhe përzgjidhni atë që ju nevojitet.

Ndiqni hapat e blerjes online dhe siguracioni KASKO ju vjen menjëherë në e-mailin Tuaj.

Sa kushton sigurimi KASKO?

Çmimi varet nga vlera e automjetit tuaj dhe nga mbulimet që doni të siguroni.

Nëse doni ta siguroni vetëm nga dëmtimet në parkim dhe vjedhja, ose nga dëmet aksidentale dhe vjedhja e pjesëve ose mund ti doni të gjitha mbulimet.

Ekspertët e SIGAL UNIQA do t’ju keshillojne mbi mbulimet e nevojshme për makinën tuaj me qëllim që të jetë e siguruar për rreziqet potenciale dhe ju të paguani një çmim sa më të arsyeshëm.

Me sigurimin KASKO nga SIGAL UNIQA Group Austria ju e bëni gjumin e qetë sepse makina juaj është e siguruar në çdo situatë.

Nëse dëshiron të sigurohesh, ka vetëm 1 emër: SIGAL UNIQA Group Austria.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat