21.5 C
Tirana
Wednesday, July 6, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetLufta në Ukrainë ul pritshmëritë për rritje gjatë vitit 2022 për siguruesit...

Lufta në Ukrainë ul pritshmëritë për rritje gjatë vitit 2022 për siguruesit gjermanë

Siguruesit gjermanë presin një rritje prej 2.5% të Primeve të Shkruara Bruto në vitin 2022, deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i GDV Joerg Asmussen, duke theksuar se përmbushja e kësaj pritshmërie varet kryesisht nga zhvillimet e mëtejshme të luftës në Ukrainë.

Nëse lufta përshkallëzohet më tej, rritja ka të ngjarë të jetë më e dobët.

Pritjet e Shoqatës Gjermane të Siguruesve për vitin 2022 ishin më të mira përpara fillimit të luftës në Ukrainë në fund të shkurtit: 3% për të gjithë sektorin dhe deri në 2% për sigurimin e jetës, duke reflektuar një përpjekje të fortë rikuperimi.

Në vitin 2021, siguruesit gjermanë publikuan një rritje të primit prej 1.4%, në 225 miliardë euro në të gjitha linjat. Megjithatë, duke pasur parasysh ndikimin ekonomik të luftës, parashikimi i vitit 2022 u ul në 2.5% rritje të përgjithshme dhe më pak se 1% për sektorin e sigurimeve të jetës.

Një nga efektet kryesore të situatës së luftës është dobësimi i fuqisë blerëse të familjeve, i rënduar nga çmimet shumë më të larta të energjisë, rritja e pasigurisë etj.

Rregulli i përgjithshëm është që vendimet për sigurimin dhe sigurimin afatgjatë priren të shtyhen në kohë krize. Ne tashmë ishim në gjendje ta vëzhgonim këtë fenomen pas shpërthimit të pandemisë së koronavirusit“, shprehet Asmussen.

Sa i përket efekteve të drejtpërdrejta të luftës së Ukrainës në industrinë gjermane të sigurimeve, shoqata i vlerëson si të vogla, siç tregon publikimi në botimi aktual “Fokus Markt”. Aktualisht, ato janë të kufizuara veçanërisht në sigurimin e transportit dhe kredisë.

Në disa raste, këtu zbatoheshin edhe përjashtimet e luftës. Pasojë e luftës janë është gjithashtu dhe sulmet kibernetike të cilat janë gjithashtu një rrezik në rritje, “të cilat mund të çojnë në pretendime shtesë për kompanitë e siguruara në Gjermani”.

Megjithatë, deri më tani nuk është shënuar ndonjë dëm i shtuar në fushën e sigurimeve kibernetike. /xprimm.com 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat