4.5 C
Tirana
Saturday, February 4, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeLopët çlirojnë metan kur gromësinë, Bill Gates përgatit teknologjinë për reduktimin e...

Lopët çlirojnë metan kur gromësinë, Bill Gates përgatit teknologjinë për reduktimin e tij

Miliarderi Bill Gates ka investuar në një start-up australiane të teknologjisë klimatike që planifikon të reduktojë emetimet e metanit të gromësirave të lopëve.

Bashkëthemeluesi i Microsoft ka qenë i hapur për ndikimin mjedisor të prodhimit të mishit.

Metani është gazi serrë më i zakonshëm pas dioksidit të karbonit (CO2).

Blegtoritë si lopët, dhitë dhe drerët prodhojnë metan kur stomaku i tyre shpërbën fibra të forta si bari për tretje.

Ky proces fermentimi krijon gaz metan, i cili më pas kryesisht nxirret përsëri.

Studimet universitare kanë treguar se ushqyerja e lopëve me alga deti mund të ulë ndjeshëm emetimet e tyre të metanit.

Start-up me bazë në Perth, Rumin8, po punon për një suplement dietik – i riprodhuar në mënyrë sintetike nga alga e kuqe e detit – i cili ndalon krijimin e gazit.

Ajo njoftoi në një deklaratë se kishte mbledhur 12 milion dollarë (9.7 milion £) në një raund financimi të udhëhequr nga Breakthrough Energy Ventures, të cilin Gates e themeloi në 2015.

Firma e investimeve mbështetet gjithashtu nga shefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, dhe sipërmarrësi kinez dhe bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma.

“Ne kemi qenë shumë të kënaqur me pritjen që kemi marrë nga fondet e ndikimit klimatik në mbarë botën,” tha drejtori menaxhues i Rumin8, David Messina.

“Ekziston një dëshirë e vërtetë për të financuar zgjidhje për emetimet e metanit nga bagëtitë dhe për fat të mirë për Rumin8, ata mund të shohin përfitimet e teknologjisë sonë,” shtoi ai.

Tetorin e kaluar, Zelanda e Re propozoi taksimin e gazeve serrë që kafshët e fermës prodhojnë nga gromësira dhe urinimi në një përpjekje për të trajtuar ndryshimet klimatike.

Skema e parë në botë do të bëjë që fermerët të paguajnë për emetimet bujqësore në një formë deri në vitin 2025.

Pothuajse gjysma e totalit të emetimeve të gazeve serrë në vend vijnë nga bujqësia, kryesisht metani.

Në vitin 2019, metani në atmosferë arriti nivele rekord, rreth dy herë e gjysmë mbi atë që ishte në epokën para-industriale.

Ajo që i shqetëson shkencëtarët është se metani ka muskuj të vërtetë kur bëhet fjalë për ngrohjen e planetit.

Molekulat individuale të metanit kanë një efekt ngrohjeje më të fuqishme në atmosferë sesa molekulat e vetme të CO2.

Gjatë një periudhe 100-vjeçare, metani ngrohet 28 deri në 34 herë më shumë se CO2.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat