10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetKoreja e Veriut refuzon rreth 3 mln doza 'Sinovac'. Shteti komunist s'e...

Koreja e Veriut refuzon rreth 3 mln doza ‘Sinovac’. Shteti komunist s’e ka nisur ende fushatën e vaksinimit dhe s’raporton asnjë rast Covid-19?!

Koreja e Veriut ka refuzuar afërsisht tre milionë doza vaksine COVID-19 të Sinovac Biotech të Kinës (SVA.O), duke thënë se ato duhet të dërgohen në vendet e prekura rëndë, tha UNICEF të mërkurën.

Ministria publike e vendit të izoluar vuri në dukje furnizimin e kufizuar global për vaksina dhe rritje të vazhdueshme të viruseve diku tjetër, sipas agjencisë së fëmijëve të OKB-së që menaxhon furnizimin për skemën COVAX për kombet me të ardhura më të ulëta.

Deri më tani, Koreja e Veriut nuk ka raportuar asnjë rast të COVID-19 dhe ka vendosur masa të rrepta antivirus, duke përfshirë mbylljen e kufijve dhe frenimin e udhëtimeve të brendshme.

Një zëdhënës i agjencisë së OKB -së i tha Reuters se ministria do të vazhdojë të komunikojë me objektin COVAX për të marrë vaksina në muajt e ardhshëm.

Në korrik, Koreja e Veriut kishte refuzuar dërgesat e vaksinës së AstraZeneca (AZN.L) për shkak të shqetësimeve për efektet anësore, sipas një grupi studimor të Koresë së Jugut, i cili është i lidhur me agjencinë e spiunazhit të Koresë së Jugut.

Instituti për Strategjinë e Sigurisë Kombëtare kishte thënë atëherë se Koreja e Veriut nuk ishte e interesuar për vaksinat kineze për shkak të shqetësimeve se ato mund të mos jenë aq efektive, por ka treguar interes për dozat e prodhuara në Rusi.

Disa vende të tilla si Tajlanda dhe Uruguai kanë filluar të përdorin vaksina të tjera për ata që morën vaksinën Sinovac si dozë të parë në një përpjekje për të rritur mbrojtjen.

“Ne vazhdojmë të punojmë me autoritetet e DPRK-së për të ndihmuar në përgjigjen ndaj pandemisë COVID-19,” tha një zëdhënës i aleancës globale për vaksinat dhe imunizimin, një nga organizatat që bashkë-udhëheq skemën COVAX.

Ndërkohë Koreja e Veriut pretendon se nuk ka raste të koronavirusit, por megjithatë ka marrë masa ekstreme për të kufizuar kontaktet e jashtme. Vendi ka mbyllur kufijtë e tij për tregtinë dhe vizitorët dhe ka pezulluar shumicën e dërgesave të mallrave nga toka nga partneri i tij kryesor tregtar, Kina.

Shumica e diplomatëve janë larguar nga vendi për shkak të kufizimeve të COVID -it, dhe shumica e grupeve të ndihmës nuk janë më në terren. Edhe agjencia e fëmijëve e OKB -së, ose UNICEF, e cila po siguron mbështetje teknike për të koordinuar shpërndarjen e vaksinave, nuk ka anëtarë të stafit ndërkombëtar që veprojnë në vend.

Dërgesa e fundit e vaksinave jo koronavirus në Korenë e Veriut ishte në tremujorin e dytë të vitit 2020, sipas UNICEF, që do të thotë se vendi tani përballet me një vonesë në programin e tij rutinë të vaksinimit. Pranimi i dërgesave të vaksinave do të sinjalizonte një hap të rëndësishëm drejt rihapjes dhe një ndryshim në strategjinë e përgjithshme të Koresë së Veriut për Covid-19, thonë ekspertët.

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për një betejë të gjatë me koronavirusin dhe thanë se vaksinat “nuk janë kurrë një ilaç universal”.

/SCAN

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat