14.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetKomiteti i Ekspertëve: Shqipëria mbyll kufijtë, ndryshon ora policore

Komiteti i Ekspertëve: Shqipëria mbyll kufijtë, ndryshon ora policore

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur marrjen e disa masave kufizuese në vend duke u nisur nga rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19.

“Komiteti Teknik i Ekspertëve ka ndjekur dinamikën e situatës epidemiologjike të koronavirusit në të gjithë botën. Indikatorë monitories kanë treguar një tendencë përkeqësimi. Numri i rasteve të reja ditore ose incidence dyjavore, nga 86 për 100 mijë banorë ka shkuar në mbi 300 për 100 mijë banorë. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka marrë vendime. Duke filluar nga datas 1 shtator, ora policore do shkojë nga 23:00 në 06:00.

Qytetarët që hyjnë në Shqipëri.

Të paraqesin pasaportën e vaksinimit.

Të kenë testin PCR negative brenda 72 orëve testin

Provë të kalimit të infeksionit deri në 6 muaj pas kalimit.

Fëijët nën 6 vjeç nuk i ushtrohen këtyre vendimeve.

Qytetarët duhet të izolohen për 10 ditë.

“Komiteti i vaksinimit, ka vendosur që të propozojë vaksinimin e detyrueshëm për disa profesionie, stafet mjekësore, mësuesit dhe studentët. Duhet të paraqesin vërtetimin e vaksinimit deri në 30 shtator. Për ata që nuk e kanë bërë duhet të paraqesin testin PCR periodikisht. Për studentët, bëj thirrje për vaksinim brenda muajit shtator që të fillojë mësimi në auditor” – tha Rakacolli.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat