15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetFutbolli shqiptar në zi, shuhet ikona e futbollit durrsak

Futbolli shqiptar në zi, shuhet ikona e futbollit durrsak

Ka ndërruar jetë ikona e futbollit durrsak dhe atij shqiptar, Vladimir Ajazi. Ladi, siç e njihte rrethi i ngushtë shoqëror, lindi në Kukës, por u stacionua për vite me radhë në Durrës duke qenë pjesë e skuadrës durrsake të Lokomotivës.

Ajazi mbrojti për shumë vite portën e Lokomotivës duke u kthyer në ikonë të këtij qyteti. Gjithashtu Ajazi ishte dhe pjesë e Kombëtares në kohën kur drejtohej nga trajneri gjerman Hans Peter Brigel në vitet 2002-2006, duke mbajtur detyrën e përgatitësit të portierëve.

Kohët e fundit, Ajazi vuante nga një sëmundje, madje në një foto të postuar së fundmi në rrjetet sociale shikohet Ajazi i ulur në një karrige me rrota. Një lajm i hidhur për shuarjen e një ikone të futbollit shqiptar, që la pas histori dhe trashëgimi në sportin e vendit tonë.

REAGIMI I ARMAND DUKËS

 

 

I trishtuar për lajmin e ndarjes nga jeta të mikut tim dhe ish-futbollistit të njohur, Vladimir Ajazi. Ish-portieri i Lokomotivës së Durrësit dhe i ekipit kombëtar Shpresa në vitet ’70, ai ishte pjesë e brezi të artë të futbollit durrsak që ka hyrë në histori dhe ka mbetur në memorien kolektive të qytetit bregdetar.

Edhe pas përfundimit të karrierës si futbollist aktiv, Lad Ajazi vazhdoi të jepte kontributin e tij të vyer për futbollin dhe ka punuar si trajner i portierëve në Kombëtare.

Ladi do na mungojë të gjithëve, do i mungojë familjes së tij dhe ne, miqve të tij panumërt që e donim dhe e vlerësonim për karakterin dhe personalitetin e tij të spikatur. Një burrë serioz e i besës, fjalëpak e korrekt dhe një mik i mirë.

U shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Ajazi për këtë humbje. Kujtimi i tij do të mbetet i paharruar për Durrësin dhe për futbollin shqiptar. U prehtë në paqe!

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat