14.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetFakte interesante nga bota e sigurimeve/ Nga polica e parë tek ajo...

Fakte interesante nga bota e sigurimeve/ Nga polica e parë tek ajo më e shtrenjtë; nga të pasmet e JLO te qimet e gjoksit të Tom Jones

 • Kontrata e parë e sigurimit është nënshkruar në vitin 1346.
 • Klienti i parë që përhapi modën e sigurimeve “ekzotike”, u bë aktori i filmit pa zë Ben Turpin në fillim të shekullit të 20-të kur ai siguroi sytë për 20 mijë dollarë.
 • Në kohën e saj, fytyra e top modeles Claudia Schiffer ishte e siguruar për 5 milionë dollarë.
 • Futbollisti anglez David Beckham siguroi për 70 milionë dollarë këmbët e tij, ndërsa këngëtarja ruse Zemfira siguroi gishtat e saj për 170 mijë dollarë.
 • Sipas librit të rekordeve Guinness, këmbët e balerinit të famshëm irlandez, Michael Flatley, ishin të siguruara për 25 milionë dollarë.
 • 2.2 milionë dollarë për këmbët e Heidi Klum
 • 27 milionë dollarë për të pasmet e Jennifer Lopez
 • 7 milionë dollarë për qimet e gjoksit të Tom Jones
 • Një verëbërës holandez i cili siguroi hundën e tij për 7.8 milionë dollarë do të paguajë afërsisht 23,000 dollarë në vit për policën.
 • Hera e parë e sigurimit të zërit ishte për zërin e Marlene Dietrich dhe për kohën shuma e sigurimit ishte përrallore, 1 milion dollarë! Rod Stewart vlerësoi zërin e tij të ngjirur në 6 milionë dollarë.
 • Polica më e shtrenjtë e sigurimit në botë i përket regjisorit amerikan Steven Spielberg, ku jeta e tij është e siguruar për 1.2 miliardë dollarë.
 • Promotorët e famshëm të cirkut, vëllezërit Rinlin siguruan elefantin dhe rinocerontin, interpretuesit në shfaqjen e tyre, në rast vdekjeje dhe paaftësie për shkak të sëmundjes. Ky është një shembull i qëndrimit të kujdesshëm ndaj punonjësve të saj për sipërmarrësit!
 • Puroja më e madhe në botë me peshë 110 kilogramë dhe me gjatësi gati 4 metra ishte e siguruar gjatë ekspozimit në një nga ekspozitat në Londër për 18,000 paundë stërlina. Ajo mund të pihet vetëm në jo më pak se 339 ditë.
 • “Lloyd” ka zhvilluar një policë të veçantë sigurimi për sigurimin e punëdhënësit në rast të largimit nga puna të dy ose më shumë punonjësve. Sipas kësaj politike, siguruesi mbulon shpenzimet për shërbimet e bëra nga punëdhënësi për të paguar për agjencinë e rekrutimit.
 • Për shembull, në “Lloyd” ishte e siguruar makina e parë supersonike. Polica përfshinte mbulimin e të gjitha rreziqeve gjatë transportit të saj në Nevada dhe gjatë testimit, si dhe sigurimi i pilotit kundër aksidenteve.
 • Aktorja afrikano-jugore Kerry Mrs. Wellis, u detyrua për xhirimet në filmin “Star Treck” të ketë një prerje flokësh tullac të rruar dhe ajo u sigurua nga fakti që flokët e saj pas kësaj procedure nuk do të rriten.

Burimi: www.sigal.com.al

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat