19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet“Covid-19 do të pësojë mutacion si gripi dhe ka të ngjarë të...

“Covid-19 do të pësojë mutacion si gripi dhe ka të ngjarë të qëndrojë këtu me ne”

Covid-19 ka të ngjarë “të qëndroj këtu me ne” pasi virusi vazhdon të pësojë mutacion në vendet e pavaksinuara në të gjithë botën dhe shpresat e mëparshme për ta zhdukur atë zvogëlohen, thanë zyrtarët globalë të shëndetësisë.

“Unë mendoj se ky virus është këtu për të qëndruar me ne dhe do të evoluojë si viruset pandemike të gripit, do të evoluojë për t’u bërë një nga viruset e tjerë që na prek ne”.

Kështu është shprehur Dr. Mike Ryan, drejtor ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të Organizatës Botërore të Shëndetit gjatë një konference për shtyp.

Disa ekspertë kryesorë shëndetësorë, përfshirë këshilltarin kryesor mjekësor të Shtëpisë së Bardhë Dr. Anthony Fauci dhe Stephane Bancel, CEO i krijuesit të vaksinave Covid Moderna, kanë paralajmëruar se botës do t’i duhet të jetojë përgjithmonë me Covid, ashtu si gripi.
“Njerëzit kanë thënë se ne do të eliminojmë ose çrrënjosim virusin. Jo nuk jemi, shumë, shumë pak gjasa”, tha Ryan.
Nëse bota do të kishte ndërmarrë hapa të hershëm për të ndaluar përhapjen e virusit, situata sot mund të kishte qenë shumë e ndryshme, thanë zyrtarët e OBSH -së.

“Ne kishim një shans në fillimin e kësaj pandemieKjo pandemi nuk kishte nevojë të ishte aq e keqe”, u shpreh Maria Van Kerkhove, drejtuesi teknik i OBSH-së për Covid-19.

Lexo edhe: A e mbulon polica ime e sigurimit Variantin Delta të Coranavirusit?

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat