10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreBie shi në Groenlandë/ Pse është kjo një shenjë e keqe?!

Bie shi në Groenlandë/ Pse është kjo një shenjë e keqe?!

Shiu ra në pikën më të lartë të Groenlandës gjë që nuk kishte ndodhur kurrë në dekadat e fundit, dhe me sa dimë, as më parë.

Më 14 gusht, ra shi në pikën më të lartë të shtresës së akullit të Groenlandës: një ngjarje atmosferike që nuk ka ndodhur kurrë që nga vitet 1980, domethënë që kur filloi mbledhja e të dhënave të motit për rajonin, por sipas simulimeve as më parë. Një shenjë tjetër se diçka po ndryshon (për më keq) në Arktik, ku temperatura po rritet më shpejt se kudo tjetër në botë.

Është një ngjarje e paparë, e cila shkruan një kapitull të ri në librin e Groenlandës,” thotë Marco Tedesco, një studiues në Observatorin e Tokës Lamont-Doherty të Universitetit të Kolumbisë.

Këtu është shumë e rrallë që termometri të ngrihet mbi zero: para shekullit 21, kjo kishte ndodhur vetëm gjashtë herë në dy mijë vjet.
Në dhjetë vitet e fundit, temperaturat mbi 0 ° C janë regjistruar tri herë: në 2012, në 2019 dhe këtë vit.
Këto ngjarje duket se janë gjithnjë e më të shpeshta, dhe kjo na jep një masë se sa ndryshimet klimatike po ndikojnë në Groenlandë,” thekson Martin Stendel, një studiues në Institutin Meteorologjik Danez, në një artikull të New York Times.

 

Shiu u formua për shkak të lëvizjes së një rryme ‘jet’, e cila, në vend që të lëvizte nga perëndimi në lindje, siç do të ishte normale, u zhvendos në jug drejt Kanadasë verilindore, duke sjellë ajër me presion të ulët mbi ujërat e ngrohta. Nga i cili mblidhte nxehtësi dhe avull.

Rryma “e ndezur” pastaj u zhvendos përsëri në veri, duke bërë që temperatura e ajrit të rritet dhe duke shkaktuar reshje. Sipas disa ekspertëve, këto ndryshime në rrjedhat e avionëve mund të jenë për shkak të pasojave të ndryshimit të klimës, por debati është ende i hapur.

Fleta e akullit të Groenlandës arrin një trashësi prej mbi 3.000 metrash dhe mbulon një sipërfaqe prej rreth 650.000 kilometra katrorë: në dekadat e fundit shkalla e shkrirjes së akullit është rritur, duke kontribuar në rritjen e nivelit të detit.

Sipërfaqja e tendës fiton masë çdo vit, sepse akumulimi i borës është më i madh se shkrirja e sipërfaqes.

Sidoqoftë, humbjet e akullit janë në përgjithësi më të mëdha se rritja e masës për shkak të borës: në 20 vitet e fundit, Groenlanda ka humbur rreth 300 miliardë tonë akull çdo vit, dhe situata po përkeqësohet.

Ne duhet të bëjmë pjesën tonë, tani e dimë, dhe të zvogëlojmë emetimet e gazrave serrë para se të jetë tepër vonë.

/FOCUS

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat