18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreAutobusi bie nga 200 metra lartësi, 32 të vdekur e dhjetëra të...

Autobusi bie nga 200 metra lartësi, 32 të vdekur e dhjetëra të plagosur

32 pasagjerë vdiqën, përfshirë dy fëmijë, dhe më shumë se 20 u plagosën kur një autobus u rrëzua nga një shkëmb në Peru, thanë zyrtarët.

Ky është aksidenti i tretë i transportit me shumë viktima në vend në një hark kohor prej 4 ditësh.

Aksidenti ndodhi në një shtrirje të ngushtë të rrugës Qendrore Carretera rreth 37 milje (60 kilometra) në lindje të kryeqytetit Lima.

“Fatkeqësisht, për momentin, ka 32 të vdekur,” tha komandanti i policisë Cesar Cervantes.

Një djalë 6 vjeç dhe një vajzë 3 vjeçare ishin mes të vdekurve, tha policia. Autobusi kishte gjithsej 63 pasagjerë.

Departamenti i policisë tha se po zhvillohet një operacion kërkimi dhe shpëtimi për të mbijeturait e mundshëm.

Dyshimet e para rreth shkaqeve të aksidentit tragjik lidhen me shpejtësinë tej normës ose përgjumjes së shoferit.

Autobusi  goditi një shkëmb dhe u ra  në një humnerë rreth 200 metra të thellë, sipas dëshmive  të të mbijetuarve.

Të Dielën, 22 persona vdiqën kur dy anije u përplasën në lumin Amazon në Peru.

Dy ditë më parë, një autobus tjetër ra në një luginë në juglindje të vendit, duke vrarë 17 persona.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat