10.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetA është mamaja juaj më e ngrohtë me nipërit dhe mbesat sesa...

A është mamaja juaj më e ngrohtë me nipërit dhe mbesat sesa me ju? – Studimi: Fajësoni biologjinë!

E keni parasysh atë lidhje të veçantë që nëna juaj duket se ka me fëmijët tuaj? Atë që ajo nuk duket se e ka me askënd tjetër – madje as edhe me ju? – Ju nuk po e imagjinoni këtë por është mjekësisht e mundur, sipas një studimi të ri.

Ndryshe nga primatët e tjerë, njerëzit mbështeten tek njëri-tjetri për të ndihmuar në rritjen e fëmijëve të tyre dhe shpesh ata pasardhës bëjnë më mirë kur kanë të rritur të tjerë, si gjyshet e tyre, të përfshirë në jetën e tyre, tha autori kryesor i studimit James Rilling, profesorë e antropologjisë, psikiatrisë dhe shkencat e sjelljes në Universitetin Emory në Atlanta. Rëndësia e gjysheve mund të gjurmohet neurologjikisht, sugjeron ky studim.

Studiuesit zbuluan se gjyshet që u shfaqeshin imazhe të nipërve të tyre biologjikë kishin një përgjigje neurologjike në zonat e trurit të tyre që janë të rëndësishme për ndjeshmërinë emocionale dhe motivimin. Studimi, i publikuar nga revista Proceedings of the Royal Society B, punoi me 50 gjyshe që raportuan se kishin marrëdhënie pozitive me nipërit e mbesat dhe nivele të larta të përfshirjes me ta.

Gratë iu nënshtruan imazhit të rezonancës magnetike funksionale (fMRI), e cila mat ndryshimet në rrjedhën e gjakut që ndodhin me aktivitetin e trurit, ndërsa u tregohen imazhet e nipit të tyre, një fëmije tjetër që nuk e njihnin, një të rrituri që nuk e njihnin dhe prindit të të njëjtit gjini me nipin e tyre. Për disa ai ishte fëmija i tyre biologjik, dhe për të tjerët ishte nusja ose dhëndri i tyre.

Më shumë reagim emocional për nipërit dhe mbesat

Studimet kanë ekzaminuar funksionet e trurit të nënës dhe babait në të kaluarën, por kjo është një nga vështrimet tona të para se si truri i një gjyshe reagon ndaj nipërve të tyre, tha Rilling. Disa gjetje nuk janë befasuese: gjyshet treguan më shumë përgjigje kur shikonin nipërit e mbesat e tyre sesa fëmijët që nuk i njihnin, sipas studimit.

Është interesante se gjyshet treguan aktivitetin e trurit të lidhur me ndjeshmërinë njohëse më shumë kur shikonin fëmijët e tyre biologjikë dhe nuset apo dhëndrit sesa nipërit e mbesat e tyre. Kur shikonin nipërit e tyre, ata treguan ndjeshmëri emocionale më të fortë sesa me fëmijët e tyre.

“Ndjeshmëria emocionale është ndjenja e emocioneve që një person tjetër po ndjen. Empatia njohëse është të kuptosh se çfarë po mendon apo ndjen dikush dhe pse,” tha Rilling.

Kjo mund të nënkuptojë se ndërsa gjyshërit ishin të prirur të kërkonin të kuptonin ndjenjat e fëmijëve të tyre të rritur, ata janë më të përshtatur për një përgjigje emocionale kur bëhet fjalë për nipërit e mbesat.

Jo vetëm që tregon se truri i gjysheve aktivizohet kur bëhen të tillë, por gjithashtu tregon se zonat e trurit të prindërve aktivizohen vonë në jetë, ose ndoshta gjithmonë të aktivizuarNjë herë nënë, gjithmonë nënë,”tha Paëluski. “Kjo mbështet dhe zgjeron atë që të tjerët kanë raportuar kohët e fundit në atë që ka efekte të vazhdueshme të prindërimit në tru deri në plakje.” CNN

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat