15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet"I vaksinuar, i shëruar apo i vdekur deri në fund të..."/ Mesazhi...

“I vaksinuar, i shëruar apo i vdekur deri në fund të…”/ Mesazhi i fortë i ministrit gjerman

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Span u është drejtuar qytetarëve me një mesazh të fortë sot, teksa foli për një dimër shumë të vështirë për shkak të një pandemie, ndërsa diskutimi për vaksinimin e detyrueshëm është në tavolinë.

Spann dha tre mundësi për gjermanët “do të vaksinohen, shërohen ose vdesin deri në fund të këtij dimri” .

Ai theksoi se vendi ka vaksina të mjaftueshme, duke vënë në dukje se ka siguruar 16 milionë doza të vaksinës Moderna që mund të përdoren për doza përforcuese.

Ai theksoi se efekti i dozës së tretë do të shihet pas vetëm dy javësh, ndërsa shtoi se dozat e nevojshme të vaksinës Pfizer të destinuara për fëmijët e vegjël do të jenë të disponueshme brenda BE-së, rreth datës 20 dhjetor.

Në të njëjtën kohë, në vend po përshkallëzohet debati për mundësinë e vendosjes së vaksinimit të detyrueshëm.

Shoqatat mjekësore, institutet shkencore dhe politikanët janë pro një vaksinimi të përgjithshëm të detyrueshëm si e vetmja rrugëdalje nga kriza.

Lexo edhe: Nga sot Austria rikthehet në karantinë kombëtare, protestat kundër masave anti-Covid pushtojnë Evropën 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat