6.5 C
Tirana
Sunday, February 5, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet350 raste në vit me kancer të gjendrave limfatike

350 raste në vit me kancer të gjendrave limfatike

350 raste me kancer të gjendrave limfatike identifikohen çdo vit në “Qëndrën Spitalore Universitare Nënë Tereza” në Tiranë.

Në një intervistë për TV Klan, shefi i Shërbimit të Hematologjisë, Arben Vanaj na tregon se limfomat nuk shërohen, por mund të trajtohen.

Në Shqipëri kemi 300- 350 raste të reja në vit. Limfomat në përgjithësi janë shkaku i të gjithë kancerëve, në përgjithësi kanceri nuk shërohet, por për limfomat mjekimi shkon shumë mirë dhe ka një jetëgjatësi shumë të mirë dhe shumë të gjatë në 65% të rasteve mjekimi i limfomave shkon shumë mirë”.

Por a kemi një mënyrë për të kuptuar nëse jemi prekur nga ky kancer?

Kanë tre simtoma kryesore në 30% të rasteve djersë, rënie në peshë ose temperaturë. Mund të jenë veç e veç ose të kombinuar.”

Ashtu si për çdo kancer edhe limfoma, nuk ka një shkak të drejtpërdrejtë.

Nuk ka mënyrë për ta parandaluar limfomën përveç jetës së shëndetshme. Nuk ka një grup target, në përgjithësi shoqërohen ne grupmoshat e larta, mbi 50 vjeç e lart.”

ÇFARË OFRON SIGAL UNIQA

Kur të bie një sëmundje e rëndë, vetë personi dhe e gjithë familja duhet të përqëndrojë të gjitha energjitë që të luftojnë bashkarisht sëmundjen.

Por për shumicën e familjeve shqiptare nuk ndodh kjo, sepse hallet shtohen për shkak se trajtimi dhe kurimi i sëmundjes kushton shumë dhe nuk i përballojnë dot kostot financiare.

Nisur nga kjo, SIGAL UNIQA Group Austria ka ideuar një produkt unik sigurimi, “Jetë Plus”, i cili ju mundëson të merrni shërbimet mjekësore në spitalet më të mira në botë për sëmundjet serioze,me mbulim deri në 1 milion euro.

“Jetë Plus” mundëson:

–  Konfrmimi i diagnozës tuaj nga mjekë të huaj

–  Ndërhyrja kirugjikale dhe trajtimi jashtë vendit

–  Çdo procedurë që ju duhet për të qenë të sigurt se po merrni shërbimin mjekësor më të mirë në botë, pa u shqetësuar për organizmin apo për ta paguar.

Cilat Sëmundje mbulon kjo policë sigurimi?

–   Tumoret malinje (kanceri)

–   Ndërhyrjet kirugjikale në zemër (by pass dhe riparim ose zevendesim i valvulave koronare)

–   Ndërhyrjet kirugjikale në kokë

–   Ndërhyrjet kirugjikale në shtyllën kurrizore

–   Transplantet nga një dhurues i gjallë

A i mbulon shpenzimet jashtë spitalit? PO

–   Procedura e gjetjes dhe pagesa e biletës së udhëtimit vajtje-kthim për pacientin dhe një të afërm që e shoqëron

–  Procedura e gjetjes dhe pagesa e hotelit për pacientin dhe një të afërm që e shoqëron

–  100 euro në ditë për cdo ditë qëndrimi jashtë vendit

Çmimi i siguracionit? 160 euro në vit për fëmijët dhe 230 euro në vit për të rriturit.

Një siguracion të tillë nuk mund ta gjeni askund tjetër ndaj nxitoni dhe blijeni për vete dhe më të dashurit tuaj në çdo pikë SIGAL UNIQA në të gjithë Shqipërinë ose shkruani në nr. WhatsApp +355 68 606 2829.

SIGAL UNIQA Group Austria, JETOJMË MË MIRË SË BASHKU

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat