19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreVlerësimi/ Swiss Re: Përmbytjet e korrikut në Evropë u kushtojnë Siguruesve 12...

Vlerësimi/ Swiss Re: Përmbytjet e korrikut në Evropë u kushtojnë Siguruesve 12 miliardë $

Swiss Re vlerësoi humbjet totale të tregut të siguruar të industrisë së sigurimeve për shkak të përmbytjeve të korrikut në Evropë në rreth 12 miliardë dollarë.

Reshjet dhe stuhitë e forta të meskorrikut mbi Evropën Perëndimore dhe Qendrore shkaktuan përmbytje të mëdha në Belgjikë, Luksemburg, Francë, Holandë, Zvicër, Itali dhe Austri.

Në gusht, modeluesi i katastrofës RMS vlerësoi se humbjet e siguruara nga përmbytjet ka të ngjarë të shkonin mes 5 dhe 6.5 miliardë euro (6 miliardë dollarë dhe 7.7 miliardë dollarë).

Gjithashtu, në nivel industrie, Swiss Re vlerësoi humbjet totale të tregut të siguruar nga Uragani Ida në SHBA në fund të gushtit të jetë në rangun prej 28-30 miliardë dollarë, duke mos përfshirë humbjet e sigurimit nga përmbytjet e qeverisë.

Swiss Re vlerësoi barrën e saj të pretendimeve paraprake nga Uragani Ida në rreth 750 milion dollarë amerikanë.

Insurance Journal

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat