21.5 C
Tirana
Wednesday, July 6, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetVIDEO/ Breshëri mbulon Leskovikun, dëme të mëdha në bujqësi

VIDEO/ Breshëri mbulon Leskovikun, dëme të mëdha në bujqësi

Reshje të dendura të breshërit kanë përfshirë ditën e sotme zonën e Leskovikut në Kolonjë, të cilat kanë zgjatur më shumë se 30 minuta.

Breshëri ka shkaktuar dëme ne kulturat bujqësore dhe vreshtari.

Kjo është hera e dytë që Kolonja preket nga breshëri, ku para disa javësh dëmtime të mëdha pati dhe në fshatin Boshanj.

Çfarë ofron SIGAL UNIQA për fermerët?

Sigurimet e Bujqësisë dhe Blegtorisë

Ky është një produkt i dizenjuar për të gjithë fermerët dhe pronarët e bizneseve bujqësore dhe blegtorale nisur nga fakti se biznesi bujqësor dhe blegtoral është edhe më shumë i ekspozuar ndaj rreziqeve natyrore veçanërisht si pasojë e ndryshimit të kushteve klimatike globale.

Përmes kësaj police sigurohen: ndërtesa, makina dhe makineri bujqësore, investimet ne bujqësi, prodhimi bujqësor, serat, linja dhe teknologji prodhimi blegtoral, kafshët bujqësore dhe kafshë me vlera të veçanta përdorimi, shpendët, baza ushqimore.

Sigurimi i bujqësisë dhe Blegtorisë mbron biznesin bujqësor dhe atë blegtoral nga zjarri, vjedhja, rreziqet natyrore, sëmundjet, dëmtimet dhe helmimet aksidentale.

Pse Sigurohet?

Ndonjë ngjarje, ndonëse e rrallë, e çon fermerin drejt falimentimit pasi në pak minuta i shkatërron të gjithë investimin. Për të shmangur gjithë këto shqetësime dhe dëmtime të pasurisë, ka vetëm një emër SIGAL UNIQA , i cili blen rreziqet tuaja duke ju dhënë siguri dhe qetësi.

Çfarë rreziqesh mund të sigurohen?

  • Nga të gjitha rreziqet (breshëri, shtërngata, tufani, cikloni, shiu rrebesh dhe zjarri, ngricat, përmbytjet etj.)
  • Cilësinë e prodhimit
  • Rendimenti i prodhimit
  • Garancia e kontratës me Investitorin nëse investitori është i ndryshëm nga fermeri si dhe kjo pikë mbulon dhe kohën e daljes në prodhim.

Sigurimet në bujqësi, përvoja e huaj

Tregjet e sigurimeve bujqësore kanë zhvillime të rëndësishme në mbarë botën si rezultat i influencës së shumë faktorëve ndër të cilët përmendim rritjen e kërkesës për prodhime bujqësore, nevojat për mbështetjen e sektorit të bujqësisë, politikat e zhvillimit dhe të ndikimit të konkurrencës.

Tregjet e sigurimeve bujqësore janë institucione specifike që mbështesin mbrojtjen nga rreziqet. Por sektori bujqësor asnjëherë s’ka mbetur edhe pa vëzhgimin dhe influencën e politikave publike për ta mbështetur me instrumente nxitës dhe politika zhvillimi.

Gjeografikisht nivelin e primeve më të mëdha e zënë SHBA dhe Kanadaja me 62%, vendet aziatike 18%, vendet europiane 17%, vendet e Amerikës Latine 2%, vendet afrikane 1% si dhe Australia dhe Zelanda e Re 1%. Vetëm në Indi gjenden 28 milionë ekonomi bujqësore të siguruara.

Një promotor me tradita ndër më të hershmet në fushën e sigurimeve janë vendet e BE ku spikasin eksperiencat e Francës, Italisë, Spanjës etj. Treguesit evidentojnë se rreth 69% të fermerëve gjermanë përdorin sigurimin e korrjeve, po kështu edhe 59% e fermerëve spanjollë.

Kontributi i bujqësisë në prodhimin e brendshëm bruto

Shqipëria mbetet vendi me peshën më të lartë të bujqësisë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) në Europë dhe gati sa dyfishi i rajonit. Në Maqedoninë e Veriut, bujqësia zë 10.2% të peshës në totalin e PBB-së; në Bosnjë, vetëm 7.8% të PBB-së; në Serbi zë 9.7%. Në vendet e zhvilluara të BE, bujqësia zë rreth 2% të PBB-së.

Për këto dhe arsye të tjera, SIGAL UNIQA synon në ndërgjegjësimin e fermerëve për futjen dhe zhvillimin e sigurimeve në bujqësi e blegtori, si një instrument mbrojtës kundër dëmeve që sjellin kosto edhe për ekonominë kombëtare.

DËMTIMET NË AUTOMJETE

Por breshëri shkakton dëme edhe në automjeteduke shkaktuar thyerje të xhamave, që gjithashtu kushtojnë.

A doni të shijoni udhëtimin tuaj, lirinë dhe kënaqësinë që ofron ai pa u shqetësuar nëse gjatë rrugës mund të ndodhë diçka, kur do të ndodhë, sa do të të kushtojë dhe si mund të mbrohesh nga çdo e papritur?

Atëherë duhet të zgjidhni Siguracionin KASKO nga SIGAL UNIQA Group Austria.

Ky siguracion mbulon gabimet tuaja, gabimet e të tjerëve por edhe gabimet e natyrës!

LEXO EDHEKASKO, siguracioni që mbulon gabimet tuaja, të të tjerëve por edhe kapriçot e natyrës

Mos i lini asgjë rastësisë! Sigurohuni dhe mos u shqetësoni sa herë bie shi, breshër apo ka stuhi ere.

Nëse doni të siguroheni ka vetëm 1 emër, SIGAL UNIQA Group Austria. 

Për çdo pyetje:

Web: www.sigal.com.al

E-mail: [email protected]

WhatsApp: +355 68 606 2829

LEXO EDHEProna në rrezik/ Qytetarët i drejtohen kompanive të sigurimeve, SIGAL UNIQA mbetet lider në treg

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat