19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTërmeti 7 ballë trondit Meksikën

Tërmeti 7 ballë trondit Meksikën

Një tërmet i fuqishëm, me magnitude 7 ballë të shkallës rihter u regjistrua ditën e sotme në Meksikë.

Epiqendra e tërmetit ishte pranë rajonit GUERRERO me një thellësi prej 10 km.

Gjatë ditës së sotme janë regjistruar të paktën 92 tërmete të tjera u regjistruan, përfshirë një me magnitudë 5.2, tha Sekretariati i Mbrojtjes Civile të Meksikës.

Në Mexico City, alarmet u dëgjuan pak para se toka të fillonte të dridhej ndërsa Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike lëshoi ​​fillimisht një paralajmërim për cunami, por më vonë u anulua.

Deri tani raportohet për një victim. Bëhet fjalë për një 19-vjeçar i quajtur Eliodoro Hurtado.

Rreth 1.6 milion konsumatorë mbetën pa energji elektrike në Mexico City dhe në katër shtete të tjera.

Tërmetet nuk janë të rralla në Meksikë për shkak të vendndodhjes së tij në buzë të pllakës tektonike të Amerikës së Veriut. Dy tërmete të mëdha goditën vendin në shtator 2017, dhe më 19 shtator 1985, një dridhje me magnitudë 8.0 vrau rreth 9,500 njerëz në dhe rreth qytetit të Meksikës.

Ai tërmet la një plagë të madhe në qytet, duke rezultuar në ndryshime në kodet e ndërtimit dhe mbrojtje më të madhe kundër tërmeteve.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat