19.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetShqipëria pjesë e guidave prestigjoze nga Shtëpia Botuese Britanike “Bradt Guides”

Shqipëria pjesë e guidave prestigjoze nga Shtëpia Botuese Britanike “Bradt Guides”

Shtëpia Botuese Britanike “Bradt Guides”, e njohur për guidat prestigjoze në të cilat fut vende të caktuara, ka zgjedhur që në botimin e vitit 2022 të përfshijë dhe Shqipërinë. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama.

Bradt Guides është themeluar në vitin 1974 nga Hilary Bradt dhe bashkëshorti i saj George, si një botues kryesor i pavarur udhëtimesh, me rritje veçanërisht në dekadën e fundit. Ajo ka një reputacion për trajtimin e destinacioneve të anashkaluara nga botuesit e tjerë të librave udhëzues.

Guidat japin një përmbledhje të shkurtër të historisë së destinacionit. Më pas, çdo udhëzues mbulon bazat si gjeografia dhe klima, jeta e egër, gjuhët dhe kultura, kujdesi shëndetësor dhe media. Kapitujt pasues zakonisht rregullohen në bazë gjeografike, duke trajtuar qytetet ose rajonet kryesore të destinacionit në rend sistematik.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat