10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetShqipëria nën ndikimin e masave ajrore afrikane, IGJEUM: Zonat që rrezikojnë nga...

Shqipëria nën ndikimin e masave ajrore afrikane, IGJEUM: Zonat që rrezikojnë nga zjarret të shtunën

Teksa Shqipëria vijon të jetë nën ndikimin e masave të nxehta ajrore me origjinë afrikane, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit paralajmëron se edhe ditën e sotme dhe të nesërme ka rrezik të lartë për zjarret në pyje konkretisht në qarkun Kukës dhe në qarkun Dibër.

ZJARRET NË PYJE

Sot pasdite (e premte dt.13) dhe nesër (e shtunë dt.14) pritet nivel “I LARTË” rreziku në shumicën e qarqeve dhe nivel “I

MODERUAR’’ rreziku në qarqet Kukës dhe Dibër (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona të lokalizuara pritet rrezik “I LARTË”, konkretisht: Kukës (Vl) dhe Dibër (Vp). Rreziku pritet të jetë më i lartë ditën e

nesërme.

PARASHIKIMI METEO

RESHJET

Sot pasdite (e premte dt.13) dhe nesër (e shtunë dt.14) nuk priten reshje në të gjitha qarqet (siç tregohet në tabelë, respektivisht

për secilin qark).

TEMPERATURAT

Nesër (e shtunë dt.14) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 24 / 37 °C

në vendet e ulëta: 21 / 37 °C

në vendet malore: 16 / 32°C

ERA

Sot pasdite (e premte dt.13) dhe nesër (e shtunë dt.14) era pritet të fryjë e lehtë

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat