10.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSHBA, "OK" vaksinës shtesë kundër COVID për ata me sistem imunitar të...

SHBA, “OK” vaksinës shtesë kundër COVID për ata me sistem imunitar të dobët

Rregullatorët amerikanë thonë se marrësit e transplantit dhe të tjerët me sistem imunitar të dobësuar rëndë mund të marrin një dozë shtesë të vaksinave Pfizer ose Moderna COVID-19 për t’i mbrojtur ato më mirë ndërsa varianti delta vazhdon të rritet.

Njoftimi i natës vonë të enjten nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave zbatohet për disa milionë amerikanë që janë veçanërisht të prekshëm për shkak të transplanteve të organeve, kancereve të caktuara ose çrregullimeve të tjera. Disa vende të tjera, përfshirë Francën dhe Izraelin, kanë rekomandime të ngjashme.

Është më e vështirë për vaksinat të rrisin një sistem imunitar të shtypur nga ilaçe dhe sëmundje të caktuara, kështu që ata pacientë nuk marrin gjithmonë të njëjtën mbrojtje si njerëzit e shëndetshëm – dhe studimet e vogla sugjerojnë për të paktën disa, një dozë shtesë mund të jetë zgjidhja.

“Veprimi i sotëm lejon mjekët të rrisin imunitetin në individë të caktuar me imunitet të kompromentuar të cilët kanë nevojë për mbrojtje shtesë nga COVID-19,” tha në një deklaratë Dr. Janet Woodcock, komisioneri në detyrë i FDA-së.

FDA përcaktoi që marrësit e transplantit dhe të tjerët me një nivel të ngjashëm të imunitetit të komprometuar mund të marrin një dozë të tretë të vaksinave nga Pfizer dhe Moderna të paktën 28 ​​ditë pas marrjes së goditjes së tyre të dytë. FDA nuk përmendi pacientë të dëmtuar imunitetin që morën vaksinën me dozë të vetme Johnson & Johnson.

Njoftimi vjen ndërsa versioni delta ekstra-ngjitës i koronavirusit përshkon pjesën më të madhe të vendit, duke i shtyrë rastet e reja, shtrimet në spital dhe vdekjet në lartësitë që nuk janë parë që nga dimri i kaluar.

Më e rëndësishmja, vendimi i FDA vlen vetëm për këtë grup me rrezik të lartë, i vlerësuar të jetë jo më shumë se 3% e të rriturve amerikanë. Nuk është një hapje për doza përforcuese për popullatën e përgjithshme.

Në vend të kësaj, autoritetet shëndetësore e konsiderojnë dozën shtesë pjesë të recetës fillestare për personat me imunitet të komprometuar. Për shembull, Franca që nga Prilli ka inkurajuar që pacientë të tillë të marrin një dozë të tretë katër javë pas goditjes së tyre të dytë të rregullt. Izraeli dhe Gjermania gjithashtu kohët e fundit filluan të rekomandojnë një dozë të tretë të vaksinave me dy doza.

Më vete, zyrtarët shëndetësorë amerikanë po vazhdojnë të monitorojnë nga afër nëse dhe kur imuniteti i njerëzve mesatar dobësohet aq sa të kërkojnë nxitës për të gjithë – por tani për tani, vaksinat vazhdojnë të ofrojnë mbrojtje të fortë për popullatën e përgjithshme.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve pritet që zyrtarisht të rekomandojnë shtesa shtesë për grupe të caktuara të komprometuara nga imuniteti pas një takimi të së premtes me këshilltarët e tij të jashtëm.

Marrësit e transplantit dhe të tjerët me sistem imunitar të shtypur e dinë se ata janë më të rrezikuar se mesatarja amerikane dhe disa kanë kërkuar doza shtesë vetë, edhe nëse kjo do të thotë të gënjesh për statusin e tyre të vaksinimit. Ndryshimi do të thotë që grupet me rrezik të lartë tani mund të marrin më lehtë një goditje tjetër-por ekspertët paralajmërojnë se ende nuk është e qartë se kush duhet.

“E gjithë kjo do të jetë shumë e personalizuar,” paralajmëroi Dr Dorry Segev, një kirurg transplanti në Universitetin Johns Hopkins i cili po drejton një studim të madh të Institutit Kombëtar të Shëndetit mbi goditjet shtesë për marrësit e organeve. Për disa njerëz, një dozë e tretë “rrit përgjigjen e tyre imune. Megjithatë, për disa njerëz nuk duket. Ne ende nuk e dimë kush është kush”.

Një studim i fundit i më shumë se 650 marrësve të transplantit gjeti pak më shumë se gjysmën e antitrupave që luftonin viruset pas dy dozave të vaksinave Pfizer ose Moderna-edhe pse në përgjithësi më pak se në njerëzit e vaksinuar përndryshe të shëndetshëm. Një studim tjetër i njerëzve me artrit reumatoid dhe sëmundje të ngjashme autoimune zbuloi se vetëm ata që përdorin ilaçe të veçanta kanë përgjigje shumë të dobëta të vaksinave.

Ka pak të dhëna se sa mirë funksionon një dozë e tretë, dhe nëse shkakton ndonjë problem sigurie siç është rritja e rrezikut të refuzimit të organeve. Të Mërkurën, studiuesit kanadezë raportuan se marrësit

e transplantit kishin më shumë gjasa të kishin nivele të larta të antitrupave nëse merrnin një dozë të tretë sesa ata që iu dhanë një goditje dumu për krahasim. Studime të tjera të vogla kanë gjetur në mënyrë të ngjashme se disa marrës të transplantit i përgjigjen një doze të tretë, ndërsa të tjerëve ende u mungon mbrojtja e mjaftueshme. (EN)

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat