15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSëmundjet prej duhanit/ Shtohen rastet e kancerit të mushkërive edhe te femrat

Sëmundjet prej duhanit/ Shtohen rastet e kancerit të mushkërive edhe te femrat

Nëse ke konsumuar 15 cigare në ditë për 15 vite me radhë, mjekët thonë se mund të jesh një pacient i prekur me kancer të mushkërive, pasi kjo sëmundje lidhet me duhanpirjen.

Nëse më parë njihej si sëmundje që prekte vetëm meshkujt tashmë por prek shumë edhe femrat, pasi është rritur numri vajzave që pinë duhan e aq më tepër në moshë të re.

Ka një ngushtim të raporteve për shkak se femrat po konsumojnë shumë duhan. Nëse më parë ky kancer hasej si për shembull në çdo 5 meshkuj kishim dhe një femër, tani kemi 3 meshkuj dhe 1 femër”, thotë për Top-Channel Alban Ylli.

Instituti i Shëndetit Publik raporton për 800 raste të reja të prekur çdo vit nga kanceri i mushkërive në vendin tonë por Agjencinë Ndërkombëtare e Kërkimit për Kanceret, Globocan, të cilës i referohet edhe Organizata botërore e Shëndetësisë raporton për afro 1100 raste të reja në vit dhe 960 humbje jete.

Regjistri kombëtar i pacientëve me kancer grumbullon të dhëna nga spitali Shefqet Ndroqi, Shërbimi Onkologjik dhe spitalet private, por ka shumë raste të cilët diagnostikohen dhe trajtohen në spitale jashtë vendit e nuk reflektohen.

ÇFARË MUNDËSON SIGAL UNIQA Group Austria?

SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në vend, është e njohur edhe për ofrimin e produkteve më inovative në treg.

Sa i përket Sigurimit të Shëndetit, ku është lider në treg prej afro 25 vjetësh, SIGAL UNIQA mundëson dy produkte unike .

Paketa e sigurimit “Jetë Plus mbulon 5 sëmundje të rënda: tumorin malinj, ndërhyrjet kirurgjikale në zemër, ndërhyrjet kirurgjikale në kokë, ndërhyrjet në shtyllën kurrizore dhe transplantin nga një dhurues i gjallë.

Kjo paketë Sigurimi, e ofruar vetëm nga SIGAL UNIQA mbulon shpenzimet mjekësore, për këdo që ka nevojë, në të gjithë botën.

Për shkak të territorit të madh që mbulon, ka një mbulim tejet të zgjeruar i cili arrin deri në 1 milion Euro.

Sigurimi anti-Tumor”. Nëse i siguruari diagnostikohet me tumor malinj apo beninj në kokë, i ofron të siguruarit dëmshpërblim në masën e siguruar të cilën e ka zgjedhur vetë. Dhe varion nga 5 mijë deri në 500 mijë euro.

Privilegji i të pasurit Policën “Anti-Tumor” dhe dëmshpërblimi i menjëhershëm monetar, i siguron të siguruarit të organizojë dhe të bëjë me paratë që i ofrohen trajtimin që ai e mendon më të përshtatshëm ose të mbështesë familjen e tij në një moment kaq delikat.

Sipas saj, polica “Anti Tumor” ka një çmim në varësi të moshës dhe gjinisë të të siguruarit.

Por SIGAL UNIQA ofron edhe shërbimin e “Opinionit të Dytë Mjekësor”.

Opinioni i dytë mjekësor i shërben çdo pacienti, i cili para një ndërhyrjeje kirurgjikale duhet të ketë të konfirmuar planin e trajtimit dhe diagnozën që ka. SIGAL UNIQA i mundëson të siguruarit që këtë opinion ta marrë në qendra më të specializuara të botës.

Opinioni i Dytë Mjekësor e garanton të siguruarin që trajtimi që po merr është i duhuri, ai me të cilin shërimi është më i mundshëm.

Siguro veten dhe familjen tënde për një shëndet më të mirë

Merrni një ofertë duke shkruar tani në: Whatsapp: 068 60 62 829
spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat