10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetPse të gjithë po flasin për një mungesë globale të energjisë?!

Pse të gjithë po flasin për një mungesë globale të energjisë?!

Çfarë duhet të dini

Ekziston një mungesë shqetësuese e energjisë nga Europa në Azi, e shkaktuar nga kufizimet e furnizimit nga prodhuesit kryesorë në botë, dhe kjo është gati të mbyllë fabrikat dhe të rrisë faturat e energjisë. Ndërsa nuk ka asnjë arsye të vetme për mungesën – gjëra të tilla si kërkesa e klientëve, problemet teknike dhe mungesa e investimeve po luajnë një rol – kriza po kërcënon të përhapet në më shumë vende dhe të pengojë rimëkëmbjen ekonomike globale.

Çmimi i gazit natyror dhe qymyrit, i përdorur për të furnizuar fabrikat dhe ngrohjen e shtëpive, është rritur në nivelet më të larta shumëvjeçare pasi goditja pas pandemisë përplaset me kufizimet e furnizimit në prag të dimrit të Hemisferës Veriore.

Kriza ka detyruar disa prodhues të fertilizuesve në Europë të zvogëlojnë prodhimin, ndërsa rrjetet kineze të energjisë po racionojnë furnizimet për fabrikat, të cilat do të frenojnë prodhimin. Ajo që është shqetësuese është se nuk është akoma ftohtë. Konsumi i energjisë zakonisht arrin kulmin kur temperaturat e ftohta rrisin kërkesën për ngrohje.

Tashmë, Kina po shikon të miratojë masa në përpjekje për të ftohur çmimet e kripura të qymyrit dhe për të lehtësuar mungesën e saj të energjisë, ndërsa shërbimet në të gjithë botën po punojnë pa u lodhur për të siguruar më shumë furnizime me karburant.

Shifrat

1,300% – Rritja e të ardhmes evropiane të gazit natyror që nga maji 2020

100 dollarë për milion njësi termike britanike

Gazi natyror në Azi dhe Europë mund të rritet me këtë çmim në rast të një dimri veçanërisht të ftohtë, ose afërsisht një rritje katërfish nga nivelet aktuale, sipas Citigroup.

2017

Vitin që rezervat sezonale të qymyrit të Kinës ishin në një nivel kaq të ulët, thotë Morgan Stanley.

Pse ka rëndësi

Edhe një dimër normalisht i ftohtë në Hemisferën Veriore pritet të përkeqësojë mungesën dhe të rrisë çmimet e energjisë në të gjithë botën. Meqenëse bota punon me karburant dhe energji elektrike, kriza e energjisë kërcënon të prekë çdo cep të ekonomisë globale, duke shtrënguar zinxhirët e furnizimit dhe madje duke rritur çmimet e ushqimeve, të gjitha këto do të thotë një kërcim i inflacionit.

Në skenarin më të keq, Europa mund të përballet me ndërprerje dhe përdoruesit industrialë të Kinës, përfshirë prodhuesit e çipave dhe shkrirësit e aluminit, mund të mbyllin fabrikat, me pasoja që jehojnë në të gjithë globin. Ekonomitë që nuk mund të përballojnë karburantin – siç është Pakistani ose Bangladeshi – thjesht mund të ndalen.

Një krizë që po shfaqet kryesisht në industri mund të përhapet së shpejti në arenën politike, pasi faturat më të larta të shërbimeve dhe çmimi i mallrave mund të shkaktojnë trazira publike. Prodhimi më i ulët i energjisë hidroelektrike në Brazil, për shembull, ka detyruar kombin të rrisë varësinë nga gazi natyror i kushtueshëm, duke rritur faturat e energjisë për familjet, gjë që mund të dëmtojë shanset e Presidentit Jair Bolsonaro në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

/Bloomberg

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat