23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesorePërmbytjet katastrofike në Gjermani: Ndryshimet klimatike i shtuan gjasat me 9 herë!

Përmbytjet katastrofike në Gjermani: Ndryshimet klimatike i shtuan gjasat me 9 herë!

Ndryshimi i klimës i shtoi me 9 herë gjasat që përmbytjet shkatërrimtare të muajit të kaluar në Gjermani e Belgjikë, të ndodhnin vërtet thotë hartuesit e një studimi të publikuar së fundi.

Të paktën 190 vetë humbën jetën nga vërshimi i ujrave në Gjermaninë Perëndimore në mesin e korrikut dhe 38 persona  vdiqën pas reshjeve ekstreme në rajonin jugor të Wallonia-s në Belgjikë.
Për të llogaritur rolin e ndryshimit të klimës në reshjet rekord që çuan drejt përmbytjeve masive, shkencëtarët analizuan të dhënat e motit dhe simulimet kompjuterike duke e krahasuar klimën e se kaluarës me situatën klimatike sot, që është rreth 1.2 gradë Celsius më e ngrohtë për shkak të emetimeve të prodhuara nga njeriu.

 

Ata u përqëndruan në nivelet e reshjeve një dhe dy ditore dhe zbuluan se dy zona veçanërisht të goditura rëndë panë reshje të pashembullta muajin e kaluar: rajonet  Ahr dhe Erft i Gjermanisë, dhe ai Meuse (Mojis) i Belgjikës.

Përmbytjet, sipas analizës së tyre, kishin 9 herë më shumë të ngjarë të ndodhnin në klimën më të ngrohtë tashmë të ditëve tona, krahasuar me skenarin e temperaturave të epokës para-industriale.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat