19.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreSllovenia fillon të përdorë një ilaç të ri për të trajtuar COVID-19

Sllovenia fillon të përdorë një ilaç të ri për të trajtuar COVID-19

Sllovenia ka filluar të përdorë trajtimin me antitrupa monoklonalë për disa pacientë të infektuar me koronavirus, njoftoi Ministria sllovene e Shëndetësisë.

Sllovenia mori 1.000 doza të një ilaçi eksperimental të zhvilluar nga kompania amerikane e bioteknologjisë Regeneron, si pjesë e një marrëveshjeje me Bashkimin Evropian, shkruan agjencia sllovene e lajmeve STA.
Ilaçi aktualisht është i licencuar nga Agjencia Sllovene e Barnave dhe u jepet pacientëve me simptoma të rënda në fazat e hershme të koronavirusit. Në fillim të korrikut, Sllovenia shprehu interes për të blerë 1.000 doza të një ilaçi antitrupash monoklonal, Sotromivab, të prodhuar nga kompania farmaceutike britanike GSK.

 

Zyrtarët e Ministrisë së Sllovenisë biseduan me përfaqësuesit e kompanisë Pfizer për përdorimin e trajtimit të tyre me antitrupat monoklonalë në zhvillim.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat