23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiMungesë qymyri, ekonomitë e mëdha të botës po përballen me një tjetër...

Mungesë qymyri, ekonomitë e mëdha të botës po përballen me një tjetër krizë

Kina nuk është i vetmi gjigant aziatik që po përballet me një krizë energjetike – India gjithashtu po përballet me krizën e energjisë.

Shumica e termocentraleve të qymyrit të Indisë kanë nivele kritike të ulëta të inventarit të qymyrit në një kohë kur ekonomia po rrit dhe nxit kërkesën për energji elektrike. Qymyri përbën rreth 70% të prodhimit të energjisë elektrike në Indi.

Një krizë potenciale e energjisë ka të ngjarë të ketë një ndikim të menjëhershëm në rimëkëmbjen ekonomike të Indisë, e cila po udhëhiqet nga aktiviteti industrial në vend të shërbimeve, sipas Kunal Kundu, ekonomist indian në Societe Generale.

Të dhënat e qeverisë treguan se që nga 6 tetori, 80% e 135 fabrikave të Indisë me qymyr kishin më pak se 8 ditë furnizime të mbetura-më shumë se gjysma e atyre kishin aksione me vlerë dy ditë ose më pak.

Për krahasim, gjatë katër viteve të fundit, inventari mesatar i qymyrit që kishin termocentralet ishte rreth 18 ditë furnizim, sipas Hetal Gandhi, drejtor i kërkimit në firmën e vlerësimit CRISIL, një degë e S&P Global.

Si arritëm këtu?

Një kombinim i faktorëve të furnizimit dhe rënia e importit të qymyrit çuan në krizën aktuale.

India pa një rritje të kërkesës për energji midis prillit dhe gushtit. Ajo erdhi ndërsa ekonomia rimori vrullin pas një vale të dytë shkatërruese të Covid-19. Rimëkëmbja ekonomike ishte më e mprehtë se ajo që shumë kishin parashikuar, sipas Gandhi.

Pse po mbaron furnizimi me qymyr?

India është importuesi i tretë më i madh i qymyrit në botë, pavarësisht se ka një rezervë të madhe qymyri. Sidoqoftë, një hendek i zgjeruar midis rritjes së çmimeve ndërkombëtare të qymyrit dhe çmimeve të brendshme të qymyrit pa importet të ulen ndjeshëm në muajt e fundit. Ndërsa oferta ra, kërkesa gjithashtu u rrit.

Importet e qymyrit nga termocentralet ranë 45% në korrik dhe gusht në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ndërsa sektorët jo-energjetikë të Indisë u rritën më shumë nga qymyri i brendshëm. Industritë jo-energjetike si alumini, çeliku, çimentoja dhe letra zakonisht djegin sasi të mëdha qymyri për të prodhuar nxehtësi.

Rënia në prodhimin e energjisë elektrike nga termocentralet bregdetare, të cilat mbështeten në qymyr të importuar, shtoi më shumë presion mbi termocentralet vendase me bazë qymyri për të rritur prodhimin.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat