11.5 C
Tirana
Tuesday, October 3, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetMilingonat e zjarrit, të zbuluara në Itali, do të përhapen në gjithë...

Milingonat e zjarrit, të zbuluara në Itali, do të përhapen në gjithë Europën

Një specie e milingonave pushtuese jo-vendase është krijuar në Itali dhe mund të përhapet me shpejtësi përmes Evropës për shkak të ngrohjes globale, paralajmëron një studim.

Milingona e kuqe e zjarrit, Solenopsis invicta, ka një thumb të fuqishëm, dëmton të korrat dhe mund të infektojë pajisjet elektrike duke përfshirë makinat dhe kompjuterët.

Milingona, e konsideruar si një nga speciet pushtuese më shkatërruese mund të formojë me shpejtësi “super koloni” me mbretëresha të shumta. Kolonitë kanë pre jovertebrorët, vertebrorët më të mëdhenj dhe bimët, duke shkatërruar bimët vendase dhe milingonat vendase, insektet dhe barngrënësit jashtë konkurrencës për ushqim.

Milingona e kuqe e zjarrit është specia e pestë pushtuese më e kushtueshme në botë duke u përhapur nëpërmjet tregtisë njerëzore nga Amerika e Jugut në Meksikë, Karaibe, Australi dhe SHBA, ku shkakton një dëm prej 6 miliardë dollarësh në vit.

Studiuesit kanë identifikuar 88 fole të milingonave të kuqe zjarri në 5 pranë qytetit të Sirakuzës, në Sicili, Itali. Sipas analizave gjenetike në një studim të botuar në Current Biology, kolonitë pushtuese mund të kenë ardhur nga Kina ose SHBA.

Roger Vila, hetuesi kryesor në Laboratorin e Diversitetit dhe Evolucionit të Fluturave të Institutit të Biologjisë Evolucionare, i cili udhëhoqi studimin, tha: “Përpjekjet e koordinuara për zbulimin e hershëm dhe reagimin e shpejtë në rajon janë thelbësore për të menaxhuar me sukses këtë kërcënim të ri, përpara se të përhapet në mënyrë të pakontrollueshme”.

Organizata bamirëse Buglife tha se speciet pushtuese të milingonave përhapeshin lehtësisht kur bimët në tokë importohen në Britani dhe i bëri thirrje qeverisë të ndalojë importin e tokës.

BE-ja ka ndaluar eksportin e tokës nga Britania e Madhe, por Britania e Madhe nuk ka marrë masa reciproke për të ndaluar importet, kryesisht nëpërmjet tregtisë së hortikulturës.

David Smith, nga Buglife, tha: “Është një derë e hapur për speciet jo-vendase që janë banorë të tokës. Ekziston një shqetësim i përhapur në lidhje me këto lloje të milingonave pushtuese jo-vendase, nga të cilat kjo është një nga pak që janë në prag të hyrjes në Evropë. Ne mund të bëjmë diçka për t’i ndaluar këto mbërritje, por sapo të vijë një specie e milingonave pushtuese, do të jetë shumë e vështirë të zhduket. Milingonat janë të njohura për përhapjen e shpejtë.”

Në Evropë, milingona është gjetur më parë në produkte të importuara në Spanjë, Finlandë dhe Holandë, por krijimi i saj në natyrën e egër në kontinent nuk është konfirmuar kurrë më parë.

Ndërsa BE-ja ka përditësuar listën e saj të “llojeve shqetësuese” për të përfshirë milingonën e kuqe të zjarrit, qeveria britanike nuk e ka përditësuar listën e saj që nga Brexit, pavarësisht thirrjeve nga ekspertë të shqetësuar për speciet e reja pushtuese.

Smith shtoi: “Ne po bëhemi gjithnjë e më të frustruar nga vonesat e qeverisë mbi masat e biosigurisë”.

Australia po shpenzon 400 milionë dollarë australianë (205 milionë funte) për çrrënjosjen e milingonës, por qeveria e saj është kritikuar për dështimin për të vepruar me vendosmëri të mjaftueshme për të zhdukur speciet. Zelanda e Re është i vetmi vend që ka zhdukur me sukses milingonën e kuqe të zjarrit pasi u shfaq në vend në vitin 2001.

Milingona e kuqe e zjarrit është një specie që e do nxehtësinë, por studiuesit arritën në përfundimin se ajo mund të vendoset në afërsisht 7% të Evropës.

Në klimën e sotme, gjysma e zonave urbane në Evropë do të ishin klimatikisht të përshtatshme për të, duke përfshirë qytetet e mëdha si Londra, Parisi, Roma dhe Barcelona. Me ngrohjen globale, kontinenti do të bëhet shumë më i përshtatshëm për speciet dhe do të ndihmojë përhapjen e tij në të gjithë Evropën.

Qytetet bregdetare mesdhetare janë më të përshtatshmet për milingonën dhe portet e tyre detare mund të lehtësojnë përhapjen e saj.

Mattia Menchetti, autori kryesor i studimit, tha: “Publiku mund të luajë një rol kyç në zbulimin e S invicta , duke pasur parasysh se ajo gjendet shpesh në zonat urbane. Është e mundur të zbulohet kjo milingonë për shkak të pickimeve të dhimbshme dhe tumave karakteristike të foleve të tyre, megjithëse kërkohet konfirmimi i një eksperti”.

Kolonitë siciliane janë të vendosura në një grykëderdhje dhe park natyror në periferi të Sirakuzës. Studiuesit besojnë se milingonat mbretëreshë fluturuese të ndihmuara nga era mbërritën atje nga porti i Sirakuzës në veri-perëndim. Ekipi ka rekomanduar monitorim të mëtejshëm të portit./ The Guardian

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat