11.5 C
Tirana
Tuesday, October 3, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetJaponia me popullsinë më jetëgjatë në botë/ 1 në 10 persona, 80...

Japonia me popullsinë më jetëgjatë në botë/ 1 në 10 persona, 80 vjeç e lart

Për herë të parë në historinë e Japonisë, më shumë se 1 në 10 persona janë tani 80 vjeç e lart.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se 29,1% e popullsisë prej 125 milionë njerëzish është e moshës 65 vjeç e sipër, një shifër rekord.

Ky raport qëndron në 24.5% në Itali dhe 23.6% në Finlandë, të cilat renditen në vendin e dytë dhe të tretë.

Sipas Institutit Kombëtar të Kërkimeve të Popullsisë dhe Sigurimeve Shoqërore, në Japoni, ata të moshës mbi 65 vjeç, pritet të përbëjnë 34.8% të popullsisë deri në vitin 2040.

Roli i Shëndetësisë

Shtetet e zhvilluara, si Japonia, investojnë në sistemin shëndetësor që të fitojnë kohë ndaj çdo procedurë mjekësore.

Qasja më e fundit lidhet me sygjerimin se cilat analiza duhet të kryejë një individ por edhe me metodën me të cilën ato kryhen në Japoni.

Cilat ekzaminime sygjerohen të kryhen për të mbajtur në kontroll shëndetin, sipas protokollit Japonez?

  • Markues tumorale tek femrat dhe meshkujt. Me këto analiza ju mund të zbuloni tumorin malinj në gji, vezore, mitër, stomak, tëmth, pankreas, zorrë e trashe, prostatë, etj.;
  • Analiza që ‘spiunojnë’ për sëmundje që lidhen me stilin e jetës siç është diabeti. A e dini se nëse HDL është e lartë, kjo tregon se trupi juaj e lufton arteriosklerozën?
  • Sëmundjet infektive, si hepatiti B apo hepatiti C

Çfarë është “One minute, One drop

Me metodën tradicionale të mbledhjes së gjakut në shiringë e me pas në provëz, mendohet se qelizat e gjakut miksohen, shpërbëhen. Gjithashtu qelizat e gjakut me kalimin e kohës dëmtohen dhe nëse nuk ekzaminohen menjëherë, koha i ngurtëson ato, çka sjell edhe rezultate të gabuara.

Metoda “One minute, One drop përdor vetëm një pikë të gjakut për ekzaminim. Pajisja që e merr ruan formën e pikës, e cila kalohet direkt në lame.

Si kryhet “Check Up-i” sipas protokollit Japonez?

Përmes aplikacionit “TeleShëndet”, i vetmi i këtij lloji në Shqipëri, klientët e SIGAL UNIQA jo vetëm që mund të komunikojnë me mjekun 24 orë të ditës në 7 ditë të javës, të përfitojnë nga uljet dhe bonuset por edhe të kryejnë “Check Up-in sipas Protokollit Japonez” në klinikat më të mira në Shqipëri.

Shikoni LISTËN E PLOTË të analizave që mundëson ky Check Up.

Bli ONLINE paketën Telëshëndet dhe përfito menjëherë benefitet e kësaj risie mjekësore që në Shqipëri e sjell për herë të parë SIGAL UNIQA Group Austria.

Nuk duhet të harrojmë se, zbulimi i hershëm i sëmundjeve të rënda (siç është edhe tumor malinj), është një nga armët që kemi për t’i luftuar ato.

Për çdo pyetje shkruani në:

Whatsapp: 068 606 2829

E-mail: [email protected]

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat