15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreKjo është koha më e mirë e ditës për të ngrënë mëngjes/...

Kjo është koha më e mirë e ditës për të ngrënë mëngjes/ Çdo vonesë rrit rrezikun e zemrës me 6%

Me siguri e keni dëgjuar shprehjen: “Në mëngjes ha si mbret”.

Kjo frazë nuk është aspak e rastësishme, pasi mëngjesi konsiderohet vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi aktivizon metabolizmin dhe siguron energjinë e nevojshme për të kryer detyrat.

Ju mund të keni dëgjuar se është jashtëzakonisht e rëndësishme të mos e anashkaloni këtë vakt nga dieta juaj e përditshme. Po aq e rëndësishme, megjithatë, është se çfarë përfshin ai vakt, si dhe koha kur konsumohet.

Një studim i fundit i botuar në Nature Communications arriti në përfundimin se koha kur hani vaktet tuaja, veçanërisht mëngjesin dhe darkën, ndikon ndjeshëm në shëndetin tuaj kardiovaskular.

Për sa i përket mëngjesit konkretisht, studiuesit nga Inrae, Inserm, Universite Sorbonne Paris Nord dhe Instituti i Shëndetit Global në Barcelonë zbuluan se ngrënia herët në mëngjes mbron shëndetin e zemrës, ndërsa për çdo orë që ne vonojmë të përfundojmë vaktin e parë të ditës, rreziku për shëndetin kardiovaskular rritet me 6%.

“Ne i këshillojmë njerëzit të hanë mëngjesin e tyre në 8 , për të siguruar një zemër të fortë”, tha studiuesit.

LEXO EDHE: “Shëndeti juaj vjen i pari”/ Bli një sigurim vullnetar në SIGAL UNIQA, përfito një Check Up FALAS

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat