23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetKanceri i zorrës së trashë po prek edhe moshat e reja/ Sigurimi...

Kanceri i zorrës së trashë po prek edhe moshat e reja/ Sigurimi anti-Tumor”, ndihma financiare që ju nevojitet në luftën kundër tumorit malinj

Mjeku Plaurent Kapo, i ftuar te “Rudina” në Tv Klan, foli mbi kancerin e zorrës së trashë duke evidentuar ndryshimin e kësaj sëmundjeje lidhur me moshën.

Sipas tij, pacientët që kanë trashëgimi familjare janë më të rrezikuarit dhe duhet të mos neglizhojnë kontrollin e kolonoskopisë.

Aktualisht, rastet nuk figurojnë më vetëm në moshën e tretë, por kanë filluar edhe tek të rinjtë.

Plaurent Kapo: Sot po flitet edhe te moshat 45 e sipër, s’ka më te moshat  50-69 vjeç që duhet bërë  kolonoskopia. Kam pasur raste të fatkeqësisë që kam diagnostikuar çuna të rinj, moshë të re me tumore, me ato polipet që demonstruam pak më parë që ato po t’i lësh për 5-10 vjet, transformohen në tumore, transformohen në kancer të zorrës së trashë.

Rudina Magjistari: Dhe një i ri këtë e neglizhon sepse i vjen turp të vijë të bëjë kolonoskopinë, ky është i gjithë problemi.

Plaurent Kapo: Fatmirësisht kanë qenë kolegët e mi që kanë ngulur këmbë dhe pacienti është paraqitur dhe i kanë hequr polipin pastaj dhe ka qenë goxha i madh, gati 2 centimetra në një moshë të re, 22 vjeç. Është rast që kam pasur kohët e fundit.

“Sigurimi anti-Tumor” nga SIGAL UNIQA, ndihma financiare që ju nevojitet në luftën kundër tumorit malinj

Tumoret malinje mund të shkatërrojë ambiciet tona në jetë dhe të na lërë me shqetësime emocionale dhe financiare.

Sigurimi Anti-Tumor nga SIGAL UNIQA do të ndihmojë në lehtësimin e barrës suaj financiare, që ju mund të përqendroheni në luftimin e sëmundjes.

Benefitet e Sigurimit Anti-Tumor:

  • Nuk plotëson pyetësor shëndetësor
  • Kualifikohesh menjëherë nëse nuk je diagnostikuar më parë me tumor malinj dhe as nuk po trajtohesh aktualisht
  • Zona e mbulimt është e pa limituar
  • Skemë që pranon në sigurim çdo individ deri në 80 vjeç
  • Shuma monetare që zgjedh i siguruari akordohet menjëherë pas diagnositikimit.
  • Opinion i dytë mjëkësor për çdo diagnozë të gjetur (jo vetëm tumoret malinje) dhe për të marrë mendim të specializuar për mënyrën më të avancuar të trajtimit;

LEXO EDHE: Kanceri, “pandemia e heshtur”/ Si ndikoi Covid-19 në sëmundjet tumorale

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat