19.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetDisa këshilla për sigurinë dhe parandalimin nga zjarri në shtëpi

Disa këshilla për sigurinë dhe parandalimin nga zjarri në shtëpi

Zjarret vendosin gjithmonë në rrezik të ardhmen tonë dhe të pronës tonë.

Janë të rrezikshme dhe mund të rezultojnë në dëme shkatërruese të pronës dhe humbje njerëzore.

Ndaj më e mira që mund të bëjmë është të rrisim gadishmërinë me disa këshilla bazë.

Këtu janë disa informacione për parandalimin e zjarrit në shtëpi për t’u marrë parasysh.

  • Instaloni në shtëpinë tuaj alarmet e tymit dhe detektorët e monoksidit të karbonit

Detektorët e kombinuar të tymit dhe monoksidit të karbonit mund të jenë një zgjedhje e mirë për vende të caktuara si garazhi dhe pranë burimeve të nxehtësisë si furrat, ngrohësit e ujit, tharëset dhe vatrat e zjarrit. Për personat me dëmtim të dëgjimit, janë të disponueshëm alarmet e tymit me një dritë vezulluese. Për personat me shikim të dëmtuar, mund të instaloni një alarm të dëgjueshëm tymi.

Këshilla për instalimin e detektorit të tymit

-Për të instaluar një alarm me bateri, ndiqni gjithmonë udhëzimet e instalimit të prodhuesit.

 

-Detektorët me tela të fortë duhet të instalohen nga një elektricist i kualifikuar dhe të ndërlidhen.

 

-Instaloni një detektor tymi në çdo dhomë gjumi.

 

-Mos e instaloni alarmin e tymit shumë afër dritareve, dyerve, ndenjave ose ventilatorëve të tavanit ku rrymat e ajrit mund të largojnë tymin nga detektori.

 

-Nëse keni pyetje se ku të instaloni detektorët tuaj të tymit , kontaktoni departamentin tuaj lokal të zjarrfikësve. Shumë departamente do të kryejnë inspektime të detektorëve të tymit në shtëpi falas ose me një tarifë minimale.

 

Testoni detektorët

 

-Nëse keni detektorë me bateri, provoni ato një herë në muaj dhe ndërroni bateritë një herë në vit.

 

-Konfirmoni që të gjithë në familjen tuaj e njohin tingullin e alarmeve.

 

-Asnjëherë mos lyeni asnjë pjesë të detektorit të tymit.

 

-Ndiqni udhëzimet e prodhuesit kur pastroni detektorët tuaj. Pluhuri dhe mbeturinat zakonisht mund të hiqen duke përdorur një fshesë me korrent.

 

Monitoroni rrjetin elektrik në shtëpinë tuaj

 

Duke lidhur një sensor inteligjent, ju mund të monitoroni të gjithë rrjetin elektrik të shtëpisë tuaj. Këta sensorë ndihmojnë për të identifikuar rreziqet e mundshme elektrike dhe për t’ju dërguar një alarm.

 

Këshilla shtesë për sigurinë nga zjarri

 

-Flisni me fëmijët tuaj për sigurinë nga zjarri.

 

-Planifikoni të paktën dy mënyra për të dalë nga çdo dhomë.

 

-Bini dakord për një vend takimi jashtë ku të gjithë mund të mblidhen në rast zjarri.

 

-Praktikoni planin tuaj të sigurisë nga zjarri çdo vit. /SIGAL UNIQA

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat