15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetHistoria e kompanisë së mishit teknologjik! 5 tendencat kryesore të investimeve në...

Historia e kompanisë së mishit teknologjik! 5 tendencat kryesore të investimeve në të ardhmen

Bota po përjeton një valë të egër transformimesh të mëdha. Gjithçka graviton rreth pesë mega tendencave kryesore: përçarja teknologjike, ndryshimet në zakonet e konsumatorëve, shëndeti, ndryshimet klimatike dhe evolucioni demografik.

Është koha për të investuar në to! Kompania e teknologjisë Future Meats përuroi qershorin e kaluar fabrikën e parë të mishit të kultivuar në botë në Rehovot (Izrael).

Ajo lindi me kapacitetin për të prodhuar 5,000 hamburgerë në ditë në fazën e saj të parë, por kompania pret ta shumëfishojë me shpejtësi këtë numër gjatë viteve të ardhshme. Pa pasur nevojë të sakrifikoni një kafshë të vetme, teknologjia tashmë lejon nxjerrjen e një kampioni të vogël të indeve dhe prodhimin e tonëve mish pa yndyrë të ngopur, antibiotikë dhe patogjenë. Prodhimi i këtyre proteinave, sipas të njëjtës kompani, sjell një ulje prej të paktën 93% të emetimeve të gazeve serrë dhe 90% të konsumit të ujit. Në një kohë relativisht të shkurtër, kjo teknologji që sot duket si fantashkencë mund të bëhet një element më shumë i përditshmërisë sonë.

Fushat në të cilat dhjetëra mijëra kompani, në të gjithë planetin, po investojnë burime të mëdha për të zhvilluar teknologjinë dhe kompanitë e së nesërmes. Por pyetja që lind është: A mund të investojmë në këto lloj kompanish dhe sektorësh me potencial për të revolucionarizuar mënyrën tonë të jetesës? Është e vështirë edhe të imagjinohet se çfarë do të duhej për të investuar në kompani si Google ose Amazon në fund të viteve 1990 ose në fillim të viteve 2000. Epo, një panoramë e ngjashme me këtë është pikërisht ajo që mund të ofrojnë këto mega trende të reja.

Duke pasur parasysh kompleksitetin dhe gjithë pasigurinë që sjell ky lloj operacioni, gjatë investimit këshillohet që të drejtoheni në investime profesionale, qoftë nëpërmjet fondeve, qoftë duke kërkuar këshilla investimi.

/El Pais

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat