16.5 C
Tirana
Thursday, April 18, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetFlakët në banesë i marrin jetën 65 vjeçarit në Mirditë, nevojë e...

Flakët në banesë i marrin jetën 65 vjeçarit në Mirditë, nevojë e madhe për sigurimin e pronës

Situata në vendin tonë në një pamje të jashtme duket mjaft kaotike, ku asnjë ditë nuk kalon pa një ngjarje të rëndësishme.

Një tjetër rast ka tronditur vendin mesditën e sotme.

Një 65 vjeçar ka ndërruar jetë pasi banesa ku ndodhej është përfshirë nga flakët. Ngjarja e rëndë është regjistruar në Reps të Mirditës.

Sipas hetimeve të para, mendohet se zjarri ka nisur nga bombula e gazit, duke u përhapur me shpejtësi në të gjithë ambientin e banesës. Shmangia e tragjedisë duket se ka qenë e pamundur, pasi pavarësisht ndërhyrjes së banorëve të zonës, flakët nuk janë vënë dot në kohë në kontroll.

Ndaj lind nevoja që shpeshherë të rikujtojmë qytetarët se sa e rëndësishme është të jesh i siguruar vetë fillimisht dhe gjithashtu të kesh siguruar edhe pronat.

SIGAL UNIQA Group Austria, kompania lider e sigurimeve në Shqipëri dhe rajon vjen për qytetarët me paketat më të mira të sigurimit dhe garanci të niveleve europiane.

Por cilat janë shifrat e dëmeve të paguara nga SIGAL UNIQA, veçanërisht për rastet e zjarrit?

Gjatë vitit 2020, SIGAL u pagoi 1607 klientëve të saj një dëm prej rreth 6.3 milionë eurosh (761,396,553 lekë). Ndërsa për 6-mujorin e parë të vitit 2021 janë paguar rreth 2 milionë euro dëme (237,224,204 LEKË).

Kinema Millenium në Korçë dhe Teatri SKAMPA në Elbasan u shkatërruan plotësisht nga zjarri, por falë sigurimit në SIGAL UNIQA u rikthyen në pak kohë në identitet dhe me ambiente akoma më moderne. SIGAL UNIQA pagoi 500 milionë lekë (të vjetra) për kinemanë në Korçë dhje 320 milionë lekë (të vjetra) për Teatrin në Elbasan.

Dhe a e dini ju sa kushton sigurimi i pronës? Vetëm 1 Euro për m2 në vit. PO, PO vetëm 1 euro për metër katror!

Le të marrim një shembull të thjeshtë: nëse keni një banesë 70 m2, sigurimi i saj nga zjarri apo tërmeti, kushton vetëm 70 euro në vit. Mjafton të kurseni 6 euro në muaj dhe prona juaj do të jetë e mbrojtur nga çdo e paprituar.

Për më shumë informacion rreth paketave të sigurimit që ofron SIGAL UNIQA mund të klikoni në Sigal.com.al, mund të komunikoni me specialistët tanë në Ëhatsapp +355 68 606 2829 ose të vizitoni çdo zyrë SIGAL në qytetin tuaj.

Asnjë nga ne nuk mund të parashikojë fatkeqësitë me të cilat mund të përballemi, por një gjë e kemi në dorë: të sigurojmë veten, shtëpinë, biznesin dhe gjithçka me vlerë tek SIGAL UNIQA Group Austria.

Nëse doni të siguroheni ka vetëm 1 emër, SIGAL UNIQA Group Austria!

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat