14.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeDiametër 50 metra, mega-asteroidi mund të kërcënojë qytete me miliona njerëz

Diametër 50 metra, mega-asteroidi mund të kërcënojë qytete me miliona njerëz

Drita e Armagedonit apo zhdukja masive 2.0? Sa i rrezikshëm është asteroidi i sapo zbuluar i quajtur “2023 DW” për njerëzimin?

Me një diametër prej 50 metrash, shkëmbi hapësinor është aq i madh sa një pishinë olimpike.

Pra është frikshëm i madh por asteroidi që zhduku dinosaurët 66 milionë vjet më parë ishte dymbëdhjetë kilometra në diametër.

“2023 DW”, i zbuluar për herë të parë më 27 shkurt, pritet t’i afrohet Tokës më 14 shkurt 2046.

Megjithatë, sipas zyrtarëve në Zyrën e Koordinimit të Mbrojtjes Planetare të NASA-s, probabiliteti i një përplasjeje me Tokën është vetëm 1 në 600.

Megjithëse ky është ende një nivel rreziku mbi mesataren për një asteroid afër Tokës, rreziku i një ndikimi ka një “probabilitet shumë të ulët”.

Sipas shkencëtarëve të NASA-s, një goditje e drejtpërdrejtë nuk do të shkaktonte një katastrofë.

Dëme serioze do të ishin të mundshme vetëm nëse “2023 DW” godet zonat metropolitane.

Për krahasim, një meteor gjysma e asaj madhësie shpërtheu mbi Chelyabinsk, Rusi, në vitin 2013.

Vala goditëse që rezultoi dëmtoi ndërtesa dhe plagosi rreth 1500 njerëz.

Megjithëse një përplasje është jashtëzakonisht e pamundur, shkencëtarët po zhvillojnë metoda për të mbrojtur Tokën nga asteroidët potencialisht të rrezikshëm.

Kohët e fundit, NASA publikoi studime që ndryshuan me sukses trajektoren e një asteroidi të vogël.

Misione të mëtejshme janë planifikuar për të përmirësuar më tej efektivitetin e teknikave të mbrojtjes planetare.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat