15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetCilët fëmijë duhet të vaksinohen kundër COVID-19. Ja kushtet

Cilët fëmijë duhet të vaksinohen kundër COVID-19. Ja kushtet

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u bën thirrje qytetarëve të vaksinohen duke kontaktuar me mjekun e familjes.

Ajo ka shpërndarë informacion në lidhje me vaksinimin e fëmijëve, kategoritë dhe vaksinat që duhet të marrin.

“Me këtë informacion të dobishëm për kategoritë e fëmijëve që duhet të vaksinohen ndaj Covid-19, ju ftoj të kontaktoni mjekun tuaj të familjes.  Ekipet tona mjekësore janë në shërbim çdo ditë të javës në qendrat shëndetësore dhe pikat e vaksinimit të përqendruar”, shkruan ministrja.

Informacioni i shpërndarë nga ministrja

Kush duhet të vaksinohet?

-Fëmijët 12-15 vjeç me sëmundje kronike të përcaktuara

Të gjithë fëmijët 16-18 vjeç

Kur dhe ku?

Menjëherë në çdo qendër shëndetësore apo pikë vaksinimi

Si?

Me kartë identiteti. Fëmijët nën 18-vjeç paraqiten me prindin apo kujdestarin e tyre, i cili aprovon kryerjen e vaksinës.

Çfarë?

Për fëmijët deri në 18-vjeç, aplikohet vaksina Pfizer, sipas rekomandimeve të organizmave ndërkombëtare FDA dhe EMA.

Postimi i plotë

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat