14.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetCilën vaksinë mund të bëjnë studentët? Ja këshilla e specialistes

Cilën vaksinë mund të bëjnë studentët? Ja këshilla e specialistes

Ka një lloj hezimiti nga të rinjtë për t’u vaksinuar. Shefja e shërbimit infektiv, Silva Bino në një lidhje të drejtpërdrejtë me RTV Ora u shpreh se këto janë mite që nuk bazohen në fakte.

“E kemi kaluar dhe nuk e bëj vaksinën,” është e gabuar tha Bino. Sepse mund ta kesh kaluar, por nuk ke krijuar mbrojtje imunitare.

Bino u shpreh se ata mund të zgjedhin cilëndo vaksinë. AstraZeneca rekomandohet për personat mbi 20 vjeç, por për shkak të efekteve anësore që mund të ketë të rinjtë kanë mundësinë e zgjedhjes.

Bino: “Të rinjtë mund të vaksinohen me çfarëdolloj vaksine, mund ta zgjedhin vaksinën  e tyre. Ne  nuk kemi rekomanduar plotësisht vaksinën AstraZeneca, sidomos tek femrat e reja. Vaksina AstraZeneca mbi  moshën mbi 20 vjeç ne e rekomandojmë si vaksinë, por personi mund  të zgjedhë dhe një tjetër për shkak të disa efekteve anësore që janë zbuluar se kanë lidhje me vaksinën. Ne i ofrojmë të gjitha llojet e vaksinave.”

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat